Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie
Mateusz Morawiecki

25.03.2020
środa

Co PiS przemyca pod przykrywką „tarczy”

25 marca 2020, środa,

Opozycja chce narazić posłów na śmierć, realizując swoje „interesiki” – mówi marszałek Ryszard Terlecki o sprzeciwie opozycji wobec zdalnego obradowania Sejmu, zanim zostaną uchwalone przepisy o zdalnym obradowaniu. Opozycja słusznie protestuje. Władzy PiS trzeba bowiem bardzo wnikliwie patrzeć na ręce, szczególnie przy okazji zarazy.

Oto projekt „tarczy antywirusowej”, który PiS ujawnił w ostatniej chwili przed posiedzeniem Sejmu, poszerza możliwość stosowania paralizatorów w stosunku do więźniów. Co ma ratowanie gospodarki do rażenia więźniów paralizatorem? Ano daje okazję do przemycenia przepisu, który normalnie mógłby wywołać protesty, szczególnie po doświadczeniu z użyciem paralizatora do torturowania Igora Stachowiaka. A teraz zajęci epidemią, nie zwrócimy uwagi na kolejne poszerzenie uprawnień władzy.

Co jeszcze PiS przemyci pod pretekstem walki z koronawirusem lub wyrównywania strat z nim związanych?

Sejm w czwartek zajmie się zmianą Regulaminu Sejmu umożliwiającą posłom zdalne głosowanie. Opozycja słusznie się nie zgodziła, aby użyć do tego zdalnego głosowania, bo uchwalona w nieistniejącym (przed jego uchwaleniem) trybie zmiana regulaminu mogłaby zostać zakwestionowana. A wtedy zakwestionowane mogłoby być wszystko, co Sejm uchwali w oparciu o zakwestionowaną zmianę regulaminu. I możliwe będzie niewywiązanie się państwa i pracodawców z wadliwie uchwalonych rozwiązań „tarczy antywirusowej”.

W samej zmianie regulaminu PiS też przemyca wątpliwe rozwiązania, które w przyszłości może wykorzystać do utrudniania korzystania posłom opozycji z ich praw. Na przykład art. 198a pkt. 3 stanowi: „Po podjęciu decyzji o przeprowadzeniu posiedzenia Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość Kancelaria Sejmu zapewnia wszystkim posłom, KTÓRZY ZŁOŻĄ WNIOSEK, dostęp do środków technicznych umożliwiających tego rodzaju udział w posiedzeniu”.

Dlaczego tylko tym, którzy złożą wniosek? Przecież każdy poseł powinien mieć z automatu możliwość uczestnictwa w zdalnym posiedzeniu Sejmu! I tu przypomina się akcja PiS związana z tzw. głosowaniem kolumnowym w grudniu 2016 r., kiedy posłów opozycji zawiadomiono na kilka minut, zanim miały się zacząć obrady w Sali Kolumnowej. Teraz znowu PiS otwiera sobie taką furtkę. Tym bardziej że nie wprowadza terminów.

Można się też zastanawiać, jak w krótkim czasie sejmowe służby zdołają skonstruować niezawodny system zdalnego głosowania, skoro dzisiejszy czasem szwankuje?

Trzeba też zwrócić uwagę, że zmiana regulaminu pozwalająca na zdalne głosowanie po raz kolejny wprowadza nowy, nieznany konstytucji „stan epidemii”. Można się tylko domyślać, że jednym z powodów jest to, że gdyby ogłoszony został któryś ze stanów nadzwyczajnych, państwo musiałoby się wywiązać z powinności wyrównywania strat – firmom i osobom prywatnym – jak przewiduje ustawa „o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela”. Władza w akcie łaskawości „daje” nam „tarczę antywirusową” – zamiast tego, co już się nam ustawowo należy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
 1. Opozycja (czyt. Jarosław K.) chce narazić posłów (czyt. wyborców) na śmierć, realizując swoje „interesiki” – mówi marszałek Ryszard Terlecki.

 2. Za grosz nie mam zaufania do obecnie rządzącej nami ekipy. ZP uważam za faszyzujące bolszewickie ugrupowanie – zero przyzwoitości, zero szacunku dla obywateli, zero szacunku dla ustawy zasadniczej.
  Tej oceny nie zmieniam, niestety, od lat. Kaganiec, który teraz w Sejmie próbują nam, obywatelom, założyć i wcisnąć do systemu prawnego pod przykrywką prac nad zmianą regulaminu Sejmu jest przerażający. Od kilku lat niezmiennie twierdzę i twierdzić będę: mentalny motłoch doszedł do władzy, ludzie bez honoru, bez wstydu, bez zasad, bez szacunku dla obywateli i konstytucji, na którą przysięgali!!!
  Ci ludzie mają gęby pełne patriotyzmu, ale wg mnie to barbarzyńcy 🙁 Liczy się dla nich tylko możliwość dojenia wspólnego worka (czyt. finansów państwa) NASZYCH PIENIĘDZY wypracowanych przez NAS! Liczy się dla nich tylko forsa dojona ze spółek SP, posad i posadek, diet i przeróżnych „ekwiwalentów”…
  Upadek moralny „wybrańców narodu” (to nie moi wybrańcy; głosowałam nie na TYCH wybrańców) jest naprawdę zatrważający. Nie wiem, jak nasz kraj podniesie po pandemii i dodatkowo po zaliczeniu dna upadku moralnego przez niby-wybrańców narodu.
  Dla mnie katastrofa :((

 3. Mam pewne obawy, czy głosowanie elektroniczne nie będzie fałszowane. Wszak przy komputerach i łączności elektronicznej można manipulować.