Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie
Trybunał Konstytucyjny

4.12.2019
środa

Pożegnanie z Trybunałem

4 grudnia 2019, środa,

Dziś kadencję skończyli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Piotr Tuleja, Marek Zubik i Stanisław Rymar. Starali się w instytucji, która przestała być godna swojej nazwy, robić swoje, czyli niezawiśle, zgodnie z głęboką wiedzą prawniczą i poczuciem sprawiedliwości sądzić sprawy, które dostawali. Przetrwali w warunkach naruszających ich godność, ratując szczątki autorytetu Trybunału i dając ludziom, którzy skarżyli się do TK, nadzieję, że ich sprawa zostanie uczciwie osądzona.

Zastąpią ich Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelina. Zamiana symboliczna dla „dobrej zmiany”. I znak czasów.

Sędziowie Tuleja i Zubik wydali pożegnalne oświadczenie. W niezwykle spokojnym, merytorycznym tonie, który w dzisiejszych czasach rzadko się w debacie publicznej spotyka. Przypominają, że Trybunał to dobro wspólne, choć dziś o TK naprawdę trudno powiedzieć „dobro”, a jeśli już, to partyjne. I podsumowują patologie w instytucji: wybór dublerów, niepublikowanie wyroków przez władzę, odsunięcie od obowiązków wiceprezesa Stanisława Biernata, czystkę wśród prawników trybunalskich, gdzie wysoko wykwalifikowanych fachowców z habilitacjami zastąpiono „swoimi”, jak w stadninie koni w Janowie, wreszcie – całkowitą utratę wiarygodności polskiego TK za granicą.

W lecie odejdzie ostatni sędzia niewybrany do Trybunału przez PiS. A wśród tych wybranych przez PiS już toczy się walka pod dywanem. Trybunał, który teraz sądzi jedną trzecią część spraw, jakie sądził w 2015 r., i praktycznie przestał je rozpatrywać jawnie, pogrąży się w swoim bagnie. PiS przeprowadził tu do końca swoją „dobrą zmianę”.

Oświadczenie sędziów Piotra Tulei i Marka Zubika:

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
  1. Cel populistycznej partii PIS to likwidacja trójpodziału władzy.
    TK po nominacji pary P.P. będzie już tylko Trybunałem Komicznym!

  2. Piotrowicz i Pawlowicz. Perfekcyjny duet napastnikow w druzynie marzen, sukces jak sklepy Piotr i Pawel, i dzieje apostolskie w jednym. Nowa jakosc ciezkiego kalibru tylko jak TK to zniesie, bo umierajaca na mrozie dziewczynka z zapalkami Pawlowicz to nie jest, bardziej przypomina bazarowa babe z miotaczem ognia na plecach. Oj bedzie sie dzialo.

  3. Cieszę się, że Pani jest i pisze prawdę.

  4. Jakbyś kolego „zapomniał”, wycofano się z tego. Tyle, że po co o tym wspominać? Wyobrażam też sobie jazgot pisiorów, gdyby to nie zaprzysiężono zgodnie z prawem wybranych sędziów TK. Zamiast tego Duda ulaskawia przestępców, „bo tak mu się chciało wręczyć sąd” i ci przestępcy, czyli Kamiński i Wąsik, biorą kasę od pisowskie mafii, z jej zoliborskim szefem na czele.
    To ci kologo pasi?

  5. Juz nawet nikt nie zwraca uwagi na fakt, ze TK zostal obsadzony ludzmi z tytulami mgr, bez wiekszego dorobku naukowego. Bo kim w sensie autorytetu naukowego jest sama prezes TK. Tylko magistrem! Nawet nie ma doktoratu. Zastanawiam sie jak ona sie czuje patrzac rano sobie samej w oczy i wiedzac, kim byli jej poprzednicy.