Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie
Trybunał Konstytucyjny

4.12.2019
środa

Pożegnanie z Trybunałem

4 grudnia 2019, środa,

Dziś kadencję skończyli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego Piotr Tuleja, Marek Zubik i Stanisław Rymar. Starali się w instytucji, która przestała być godna swojej nazwy, robić swoje, czyli niezawiśle, zgodnie z głęboką wiedzą prawniczą i poczuciem sprawiedliwości sądzić sprawy, które dostawali. Przetrwali w warunkach naruszających ich godność, ratując szczątki autorytetu Trybunału i dając ludziom, którzy skarżyli się do TK, nadzieję, że ich sprawa zostanie uczciwie osądzona.

Zastąpią ich Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelina. Zamiana symboliczna dla „dobrej zmiany”. I znak czasów.

Sędziowie Tuleja i Zubik wydali pożegnalne oświadczenie. W niezwykle spokojnym, merytorycznym tonie, który w dzisiejszych czasach rzadko się w debacie publicznej spotyka. Przypominają, że Trybunał to dobro wspólne, choć dziś o TK naprawdę trudno powiedzieć „dobro”, a jeśli już, to partyjne. I podsumowują patologie w instytucji: wybór dublerów, niepublikowanie wyroków przez władzę, odsunięcie od obowiązków wiceprezesa Stanisława Biernata, czystkę wśród prawników trybunalskich, gdzie wysoko wykwalifikowanych fachowców z habilitacjami zastąpiono „swoimi”, jak w stadninie koni w Janowie, wreszcie – całkowitą utratę wiarygodności polskiego TK za granicą.

W lecie odejdzie ostatni sędzia niewybrany do Trybunału przez PiS. A wśród tych wybranych przez PiS już toczy się walka pod dywanem. Trybunał, który teraz sądzi jedną trzecią część spraw, jakie sądził w 2015 r., i praktycznie przestał je rozpatrywać jawnie, pogrąży się w swoim bagnie. PiS przeprowadził tu do końca swoją „dobrą zmianę”.

Oświadczenie sędziów Piotra Tulei i Marka Zubika:

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 11

Dodaj komentarz »
 1. Czepia się pani i czepia PO, która wybrała wbrew Konstytucji sędziów TK na zapas.

  A, Prawda (komsomolska) uniżone ukłony przesyła, bo pięknie pani pląsa przed bożkiem Propagandy.

 2. Cel populistycznej partii PIS to likwidacja trójpodziału władzy.
  TK po nominacji pary P.P. będzie już tylko Trybunałem Komicznym!

 3. ontario
  4 grudnia o godz. 17:15

  Plugawym faszystom podobają się plugawi faszyści. Czy to dziwne? Na pewno nie. Swoi ciągną do swojego. Ontario pławi się z lubością w gnoju.
  Ontario : nurkujemy.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Brawo Ontario

  Niezalezny samorzadowiec na strazy niezaleznosci TK z niezaleznymi p. Pawlowicz i p Piotrowiczem.

  Nie braklo odwolania do zlego PO ale zabraklo do „zlych lat 90 tych”.
  W zwiazku z tym tylko 200 punktow doswiadczenia do jednej i tej samej kategorii ktora podbijasz na forach Polityki – level up nastepnym razem.

 6. Piotrowicz i Pawlowicz. Perfekcyjny duet napastnikow w druzynie marzen, sukces jak sklepy Piotr i Pawel, i dzieje apostolskie w jednym. Nowa jakosc ciezkiego kalibru tylko jak TK to zniesie, bo umierajaca na mrozie dziewczynka z zapalkami Pawlowicz to nie jest, bardziej przypomina bazarowa babe z miotaczem ognia na plecach. Oj bedzie sie dzialo.

 7. Cieszę się, że Pani jest i pisze prawdę.

 8. ontario
  4 grudnia o godz. 17:15

  Swoich sędziów, właściwie kandydatów na sędziów TK, PO wybrała w 2015, trzy tygodnie przed wyborami 25.10.2015, a mieli oni zacząć swe kadencje w listopadzie i grudniu 2015. Tego nikt za granicą nie jest w stanie zroumieć, jak można sędziów TK wybierać na zapas jęsli konstytucja tego nie zezwala i dlatego prestiż trybunalu upadł. Prestiżu za granica nie przydał też list sędziów, Piotra Tulei i Marka Zubika, bo miał on cechy manifestu politycznego, a sędziowie, nawet w stanie spoczynku, muszą być apolityczni.

 9. Pan ontario jak zwykle pier**** bez sensu.
  Przypominam Panu, że ten wybór o którym Pan raczył wspomnieć , został zaskarżony do TK przez Prezydenta. A potem pan prezydent, postraszony przez towarzysza Jarosława skargę wycofał. TK na wniosek posłów z tej złej PO sprawę rozpatrzył ( moim zdaniem wniosek PO był niepotrzebny, bo TK i tak powinien był sprawę rozpatrzyć , pomimo jej wycofania)
  i orzekł, że wybór 3 sędziów odbył się z naruszeniem prawa. Przypominam, że wybrano pięciu kandydatów, czyli 2 spośród nich powinno zostać zaprzysiężonych. Jest faktem, że Sejm naruszył prawo. Ale w następnej kadencji Sejm oraz Prezydent też prawo naruszyli.
  Czy Pan uważa, że jak ktoś wybił w sklepie szybę i coś ukradł, to każdy następny przechodzień ma prawo przez tą wybitą szybę wejść i też coś sobie ukraść ?

 10. Jakbyś kolego „zapomniał”, wycofano się z tego. Tyle, że po co o tym wspominać? Wyobrażam też sobie jazgot pisiorów, gdyby to nie zaprzysiężono zgodnie z prawem wybranych sędziów TK. Zamiast tego Duda ulaskawia przestępców, „bo tak mu się chciało wręczyć sąd” i ci przestępcy, czyli Kamiński i Wąsik, biorą kasę od pisowskie mafii, z jej zoliborskim szefem na czele.
  To ci kologo pasi?

 11. Tych wybranych na zapas, ontario…jakbys nie był/a na bieżąco. Sprawdź to i odszczekaj, jeśli jesteś uczciwy/a. Wycofano się z tego, tak dla przypomnienia. Natomiast niejaki Duda, wyręcza sądy, jak o sobie mówi i pozwala przestępcom, Kamińskiemu i Wąsikowi realizować się nadal w ich działalności, za którą powinni siedzieć w więzieniu. A czy można nie poblikowac wyroków TK? Można. PiSowi wolno wszystko. Fajnie, ontario?

 12. Juz nawet nikt nie zwraca uwagi na fakt, ze TK zostal obsadzony ludzmi z tytulami mgr, bez wiekszego dorobku naukowego. Bo kim w sensie autorytetu naukowego jest sama prezes TK. Tylko magistrem! Nawet nie ma doktoratu. Zastanawiam sie jak ona sie czuje patrzac rano sobie samej w oczy i wiedzac, kim byli jej poprzednicy.