Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie
Adam Bodnar

20.06.2019
czwartek

Szczucie na Bodnara

20 czerwca 2019, czwartek,

„Wiadomości” TVP zaatakowały Adama Bodnara za to, że jako RPO wydał komunikat, w którym zauważa, że policja w sposób poniżający godność i nieuzasadniony okolicznościami potraktowała mężczyznę podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach.

Mężczyzna został skuty (ręce i nogi) i wyprowadzony, a właściwie wywleczony z domu w majtkach, podkoszulce i boso, co zostało sfilmowane. W tym stanie był przesłuchiwany na komendzie policji: na krześle, z rękami skutymi do tyłu.

Zdjęcie z tego przesłuchania upubliczniono w internecie z podpisem: „niech go każdy zobaczy”. Ponieważ nie miał obrońcy, jedynymi, którzy mogli zrobić to zdjęcie, są policjanci. Potem sąd go aresztował, mimo że nie miał obrońcy, co przy takim zarzucie jest obligatoryjne. Szczególnie że – ze względu na okoliczności zbrodni – zachodzi obawa, że nie jest w pełni poczytalny.

RPO ma bronić praw WSZYSTKICH obywateli. Szczególnie tych znajdujących się w pozycji słabszego. A w takiej pozycji jest każdy pozbawiony wolności, niezależnie od tego, jaką zbrodnię popełnił czy też o co jest podejrzewany. Już w XIII-wiecznej „Magna Charta Libertatum” jednym z najważniejszych zapisów była ochrona przed arbitralnym uwięzieniem i prawo do sądu na zasadzie równości broni. A wszystkie konwencje praw człowieka i polska konstytucja zakazują okrutnego traktowania lub karania i opierają się na zasadzie PRZYRODZONEJ ludzkiej godności, która przysługuje każdemu – NIEZALEŻNIE od tego, kim jest i co zrobił.

Dziennikarze dobrej zmiany w TVP zaatakowali rzecznika praw obywatelskich za wykonywanie konstytucyjnych obowiązków, stawiając go w roli obrońcy kata, przeciwko ofierze. Za tym idzie myślenie, że poniżające traktowanie przez funkcjonariuszy państwa jest elementem słusznej odpłaty, jaką powinien ponieść podejrzany z Mrowin.

Poprzedniego dnia nadali zresztą materiał sprzed więzienia, gdzie skazani skandowali pod adresem przywiezionego tam podejrzanego (tak głośno, że słychać było przez mury): „Wieszaj się!”. 20 lat wcześniej w podobnej sytuacji co domniemany zabójca z Mrowin był Tomasz Komenda. Jak mówił po latach sędzia, który go skazywał, na wyrok miała wpływ atmosfera linczu. Po 18 latach okazało się, że był niewinny. Ale gdyby był winny – też miał prawo do godnego traktowania, ochrony i sprawiedliwego procesu. Tymczasem w więzieniu był gwałcony, a funkcjonariusze, którzy mieli go chronić, zapewne myśleli tak jak dziennikarze TVP: należy mu się za to, co zrobił.

Dalej „Wiadomości” zaatakowały prywatne życie rodzinne Adama Bodnara. A na koniec zrobiły sondę uliczną pod hasłem, czy RPO słusznie robi, broniąc mordercy (można się domyślić, jakie wypowiedzi zaprezentowano na antenie). Wreszcie przypomniały, że Bodnar „wciąż nie przeprosił” TVP za sugestie, że szczucie w rządowej telewizji na prezydenta Gdańska i atmosfera nagonki na opozycję polityczną i uliczną mogły się przyczynić do zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza.

W tym samym wydaniu „Wiadomości” dały materiał o tym, że mówienie o pedofilii w Kościele i kpiny z kościelnych obrzędów podczas parad i marszy równości doprowadziły do „fizycznych ataków na księży i wiernych, których zaatakowali nożownicy”.

Materiał o Adamie Bodnarze przygotowany w związku z jego komunikatem to klasyczne szczucie. Zobaczymy, jakie będą skutki.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. Mogą szczuć. Mogą wszystko – aby płacili w terminie.

 2. Odwoływanie się do najniższych ludzkich instynktów , jest charakterystyczne dla faszystów .

 3. Nowe (wyciągnięte z lamusa) standardy rzeczników praw:
  – Rzecznik Praw Dziecka ma występować w interesie rodziców;
  – Rzecznik Praw Obywatelskich ma występować w interesie rządzących.
  PiS uruchomił powyższe standardy w 50%.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Moim prywatnym wskaźnikiem stopnia ucywilizowania jakiegoś społeczeństwa jest procent zrozumienia przez jego członków problemu Antygony. Nie wiem, czy teraz w ogóle dramaty Sofoklesa przerabia się w szkole. Przypomnę, że Antygona miała dwóch braci, którzy walczyli w dwóch wrogich sobie armiach. Obaj zginęli, ale jeden bronił miasta, a drugi przyłączył się do najeźdźców. Był zdrajcą. Władca Kreon zakazał go pochować. Jego zaprzańcze ciało miało być, dla odstraszającego przykładu, rozszarpane przez zwierzęta. Antygona przeciwstawiła się woli władcy i poniosła najwyższą karę. Przystępując do pochówku brata spodziewa się tego, uważała jednak, że nawet najgorszemu należy się godność i szacunek, ponieważ jest istotą ludzką, która może kiedyś zbłądziła, ale zawsze pozostaje człowiekiem – dziełem Boga. Pogląd taki wiąże się niezwykle silnie z filozofią i istotą chrześcijaństwa:
  „…i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom…” jak niektórzy czasem wręcz dość często powtarzają. Szkoda, że nieraz bez zrozumienia. Nasz Pan Premier wraz ze swoim rządem podryguje w religijnych pląsach przed ojcem Rydzykiem i przekazuje radośnie znak pokoju. Niedługo później publicznie strofuje RPO Adama Bondara za jego ujęcie się za godnością człowieka mimo, iż potencjalnie może być groźnym przestępcą. Zachowanie Rzecznika wynika z prawdziwego wychowania w kręgu wartości chrześcijańskich i humanistycznych, nie takiego tylko pokazowego jak u innych. Jest mocno oparte jest na przekazie ewangelicznym. Jezus na krzyżu nie żądał od Boga Ojca efektownej, dla gawiedzi, publicznej egzekucji jego oprawców tylko prosił: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23, 34).”
  Może niektórzy, prawdziwie chrześcijańscy, adwersarze Rzecznika, mogliby sobie o tym przypomnieć, a nie ponownie wciskać nas kolanem w mroki średniowiecza i ówczesnej mentalności.
  Nie wydaje się odpowiedzialne bezkrytyczne podbudowywanie najczarniejszych gustów szerokiej, niemającej problemu z rzucaniem kamieniami, publiczności.

 6. W reżimowej szczujni ,gęby mają powykrzywiane ,ze ślinotokiem i błędnymi ślepiami.Do niektórych dociera ,że toną w szambie.Czy zaburzenia umysłu ,nie pozwalają na ocenę przyszłości?Psycholodzy do dzieła.

 7. To znaczy morderców, gwałcicieli, różnych bandziorów, złodziei i oszustów także ???
  Bzdura !!!
  RPO ma przede wszystkim chronić POKRZYWDZONYCH – szczególnie pokrzywdzonych przez PRAWO gdy wyrok sądu jest nieproporcjonalnie wysoki do wielkości szkody ( bo „złamano przepis” – czy go to boli, że „został złamany” ??? i domagać się ścigania tych, którzy wyrządzili wielu ludziom wielkie szkody, lecz pozostają bezkarni, bo zrobili to w sposób, którego prawo nie zabrania !
  Jeśli tak ma wyglądać ” Państwo Prawa” to mam to w dupie !!!
  Ja oczekuję PAŃSTWA SPRAWIEDLIWEGO !!!

 8. Jeszcze jedno – ponoć mamy demokrację a w demokracji wszelka władza pochodzi z wyboru !
  Wybieramy posłów i senatorów, radnych wszystkich szczebli, wójtów, burmistrzów i prezydentów a dlaczego nie wybieramy sędziów ???

 9. Kolejna sprawa – co powie Pani na fakt iż w jednym z badań społecznych opublikowanych w WP że sędziowie cieszą się zaufaniem zaledwie 10% Polaków przy 69% zaufania dla strażaków.
  Patrząc na Pani stosunek do czytelników ( prawdopodobnie większość ich komentarzy , podobnie jak moje tkwi w zawieszeniu ) to 17% dla dziennikarzy wydaje się być mocno zawyżone.
  Brak reakcji na głosy polemiczne dowodzi, że albo nie ma Pani argumentów na obronę swoich tez albo też sama się Pani z nimi nie zgadza gdyż napisała Pani to, co zwierzchnicy kazali.
  W każdym razie taka postawa nie służy propagowanym ideom lecz wręcz SZKODZI.