Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie
Paweł Hajncel Chrystusem

3.06.2018
niedziela

Motyl Chrystusem, czyli o wolności sumienia i debaty

3 czerwca 2018, niedziela,

Łódzki performer Paweł Hajncel po raz kolejny włączył się w obchody Bożego Ciała. W ramach swoich performensców wciela się (nomen omen) w rozmaite istoty. Zasłynął jako motyl pląsający między wiernymi idącymi w procesji. W tym roku przyjechał do Warszawy jako Jezus Chrustus w cierniowej koronie.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, został wylegitymowany przez policję na ulicy Koziej, w pobliżu głównej warszawskiej procesji, której uczestników pozdrawiał machaniem ręką.

Policjanci powoływali się na to, że organizatorzy procesji nie życzą sobie jego obecności. I na przepisy: o złośliwym przeszkadzaniu w wykonywaniu aktu religijnego i o obrazie uczuć religijnych (art. 195. i 196. kk). Ostatecznie go nie zatrzymali, a jedynie odprowadzili do jego samochodu i nakazali, by wracał do domu.

Paweł Hajncel wyjaśnił dziennikarzowi, że tegoroczny performens miał zwrócić uwagę na bierność hierarchów Kościoła katolickiego wobec sytuacji osób niepełnosprawnych. Jak zwykle wokół tego zdarzenia pojawiła się dyskusja o wolności twórczości artystycznej, wolności słowa, cenzurze wykonywanej przez policjantów i w interesie Kościoła katolickiego.

Tymczasem skoro polskie prawo karne chroni uroczystości i uczucia religijne, to policjanci, szczególnie poproszeni przez organizatora procesji, nie mieli prawa nie zareagować. A sposób, w jaki to zrobili – udzielając ustnego pouczenia – naprawdę jest najmniej dolegliwą reakcją, jaką mogli zastosować. Więc nie ma o co mieć do nich pretensji.

Przepisy chroniące uczucia i uroczystości religijne zostały przeniesione do polskiego prawa karnego jeszcze w PRL z prawa II Rzeczpospolitej, która była wieloreligijna i wieloetniczna, a prawo to służyło powściąganiu konfliktów religijnych. W 2015 r. Trybunał Konstytucyjny, jeszcze przed „dobrą zmianą”, uznał, że ściganie prawem karnym za obrazę uczuć religijnych nie narusza ani wolności debaty publicznej, ani wolności sumienia. Wyrok zapadł w związku ze skargą konstytucyjną piosenkarki Dody na skazanie jej na grzywnę za wypowiedź o tym, że Biblię napisali „napruci winem faceci palący jakieś zioło”.

Trybunał uznał, że wolność debaty publicznej nie polega na „zastępowaniu, z powołaniem się na wolność słowa, argumentów merytorycznych zniewagami, które nie mogą być standardem akceptowanym w demokratycznym państwie”.

Ta argumentacja pasuje może do wypowiedzi Dody, ale jest już problematyczna w przypadku performensu Pawła Hajncela. Bo czy przebranie się za Chrystusa i machanie ręką do wiernych można uznać za „zniewagę”? Wątpię. Ale Trybunał orzekł, że przepis jest zgodny z konstytucją i może zostać w polskim prawie. Więc został – ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Jeśliby więc sprawa Hajncela trafiła do sądu, musiałby on ocenić, czy nastąpiła obraza uczuć religijnych. A to zależy od wrażliwości. Myśląc o tym, warto przeprowadzić test: co byś pomyślał(a), gdyby ktoś przebrał się za Mahometa i pozdrawiał muzułmanów podczas jakiegoś święta? Albo pląsał z menorą w ręce wśród modlących się w miejscu publicznym Żydów?

Jeślibyśmy się na to oburzyli, bynajmniej nie płynąłby z tego wniosek, że takie czyny należy ścigać prawem karnym. Najzdrowszą zasadą regulującą życie społeczne jest bowiem ta: nie rób drugiemu, co tobie niemiłe.

I kolejna sprawa, tym razem nie z dziedziny uczuć, ale polityki. Sąd, oceniając – ewentualnie – performens Pawła Hajncela, powinien zauważyć, że Kościół jest graczem mającym znaczący wpływ na sytuację społeczną i prawną w Polsce. A skoro tak, to być może Hajncel w sposób w pełni uprawniony korzystał z wolności słowa i debaty publicznej na istotne społecznie tematy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Na karanie za obrazę uczuć religijnych pozwala obowiązujące w Polsce prawo. A jak podkreśla prof. Bartoś, „uczucia to coś subiektywnego i nie mogą podlegać ochronie”. – Chronić można godność człowieka, jego prawa. Ale nie uczucia. Jak zbadać uczucia? Jak definiuje się uczucia religijne? Czy coś takiego istnieje? – pytał gość TOK FM.

 2. „Przepisy chroniące uczucia i uroczystości religijne zostały przeniesione do polskiego prawa karnego jeszcze w PRL z prawa II Rzeczpospolitej…”

  No coś takiego! PRL chroniła uczucia i uroczystości religijne! Za takie zbrodniczego państwa można ponieść karę wymierzoną przez policję/prokuraturę IPN:)

  Jeśli zaś chodzi o Hajncela to traktuję jego kolejne performensy jako gówniarskie wygłupy. Przyzwoity człowiek nie zakłóca w żaden sposób imprez, które mu się nie podobają i sam nie bierze w nich udziału. I nie ma znaczenia, czy to jest impreza religijna, rodzinna, naukowa, itp.

 3. korekta:
  Powinno być:
  Za takie WYCHWALANIE zbrodniczego państwa można …

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Motyl Chrystusem czyli o potrzebie zaistnienia w mediach
  Medialne niepokoje Marcina Sadzawki

  Marcin Sadzawka dożył setki
  gdy go dopadły wątpliwości
  czy on naprawdę żył na świecie
  po jakie licho sterał kości
  co to za życie?
  pytał siebie
  nie byłem nigdy w telewizji
  nie było o mnie też w gazetach
  więc może mnie nie było nigdy
  ci którzy żyją
  to „big brother”
  lub ich w klepsydrach wspominają
  a o Marcinie ani słowa
  więc go nie było
  bo nie znają
  miał on co prawda
  czworo dzieci
  wnuki
  prawnuki
  praprawnuki
  wszyscy uczciwi i normalni
  i nawet zdolni do nauki
  lecz żaden nigdy nie wystąpił
  nawet wśród tłumu
  w telewizji
  więc tak naprawdę ich nie było
  i stąd Sadzawki smutne myśli
  odkąd pan Marcin
  był na rencie
  to usidliły go te media
  życie doczesne to jest przy nich
  prostactwo
  plucha
  zwykła brednia
  a w telewizji pełnia życia
  seriale
  szoły
  monitory
  kameleony i wampiry
  a nie Sadzawki nudne story
  świat na ekranie
  raj na ziemi
  aktorzy barwni
  elokwentni
  spikerzy bystrzy jak potoki
  a Marcin zwykły i przeciętny
  niektóre gwiazdy telewizji
  wręcz rozdwajały jego serce
  zmieniając ciągle swych partnerów
  jak te kwiatuszki w butonierce
  a ten największy przebieraniec
  to życie własne wręcz potroił
  zmieniając w oczach swe poglądy
  czy on z Marcina żarty stroił
  Marcin Sadzawka
  przeżył ciężko
  internetowy podbój świata
  lecz w tym kosmosie informacji
  świat czarną dziurę nim załatał
  i gasł nam Marcin
  prawie w oczach
  nie znalazł nigdzie pocieszenia
  nawet wikary go opuścił
  podając w mediach swe wspomnienia
  wreszcie nasz Marcin nas pożegnał
  choć nie rozwiązał wątpliwości
  czy świat realny to są media
  czy to jest ósmy grzech ludzkości

  z zbioru bibliofilskiego wydanego przez ZLP w Krakowie
  ISBN 83-86775-91-2

 6. A ja się nie zgodzę . Policja nie miała w rzeczywistości podstaw do usunięcia performera z ulicy ( a to zrobiła). Ów człowiek stał sobie spokojnie na chodniku i w niczym procesji nie zakłócał. Wylegitymować go mieli prawo, tak jak mają prawo wylegitymować każdego ale w żadnym wypadku nie mieli prawa usuwać go z chodnika. Jeżeli chodzi o sprawę ścigania za „obrazę uczuć religijnych” to też nie zgadzam się ze stanowiskiem TK . Jeżeli państwo jest światopoglądowo neutralne to nie powinno w światopogląd obywateli ingerować. Obraza uczuć religijnych powinna być traktowana tak samo jak każda inna zniewaga dotycząca współobywateli, czyli podlegać prawu cywilnemu a jeżeli już ma być ścigana prawem karnym to wyłącznie z oskarżenia prywatnego

 7. lubat: „Przyzwoity człowiek nie zakłóca w żaden sposób imprez, które mu się nie podobają i sam nie bierze w nich udziału. I nie ma znaczenia, czy to jest impreza religijna, rodzinna, naukowa, itp.”
  Hmmm, a imprezy narodowców, nazistw połaczone z paleniem kukieł żydów, europsłów etc. można kontestować czy nie?
  Jeśli podejść pryncypialnie do procesji katolickich to można im zarzucić obrazę uczuć religijnych – choćby czczenie posągów i obrazów obnoszonych w procesji („Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył….”). Od tej strony patrząc p. Hajncel służy dobrej sprawie