Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie

8.11.2017
środa

Outsourcing, czyli aborcja ścigana wedle Ordo Iuris

8 listopada 2017, środa,

30 października Biuro Prokuratury Krajowej rozesłało do prokuratur regionalnych w całym kraju pismo z załącznikiem. Załącznik to opinia prawna fundacji Instytut Kultury Prawnej Ordo Iuris na temat tego, kiedy prokuratura powinna dopatrywać się przestępstwa nakłaniania do aborcji.

W piśmie przewodnim Dyrektor Biura Prokuratora Krajowego Jarosław Duś pisze: „W załączeniu uprzejmie przesyłam, do wiadomości i wykorzystania. (…) Uprzejmie proszę o przekazanie dokumentu do wiadomości prokuratorów wykonujących czynności służbowe w podległych jednostkach prokuratury”.

Opinia Ordo Iuris dotyczy art. 152 par 2. kodeksu karnego: „Kto (…) udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania (…)”. Kara do 3 lat więzienia.

W swojej opinii Ordo Iuris dowodzi między innymi, że każda informacja dotycząca wykonania aborcji w sytuacji innej niż przewidziana prawem jest przestępstwem „udzielenia pomocy” w nielegalnej aborcji. W tym kontekście wymienia przede wszystkim ogłoszenia dotyczące tzw. turystyki aborcyjnej, czyli wyjazdów do klinik wykonujących legalną aborcję za granicą.

Pod względem prawnym opinia jest poprawna, co nie przesądza, że np. sąd musiałby uznać tę argumentację. Każda organizacja pozarządowa ma prawo wydawać opinie prawne i inne. I je upubliczniać. Więc w fakcie sporządzenia przez Ordo Iuris tej opinii nie ma nic nadzwyczajnego. Podobnie jak w fakcie, że Ordo Iuris przesłał swoją opinię organowi państwa, jakim jest Prokuratura Krajowa.

Nie ma nawet nic szczególnego w fakcie, że taką opinię organizacji pozarządowej Prokuratura Krajowa traktuje jako materiał wart rozważenia. W przeszłości, szczególnie gdy prokuratura była niezależna od rządu, prokurator generalny Andrzej Seremet wykorzystywał uwagi nadsyłane np. przez organizacje walczące z mową nienawiści i ksenofobią, a także przeciwko niehumanitarnemu traktowaniem zwierząt – do opracowywania własnych wytycznych rozsyłanych prokuratorom. Jednak sytuacja, w której Prokurator Krajowy – rękami dyrektora swojego Biura – rozsyła in extenso opinię organizacji pozarządowej jako rodzaj wytycznych dla podległych prokuratorów jest nowa. I zastanawiająca z punktu widzenia legalności.

Warto przypomnieć, że Fundacja Instytut Kultury prawnej Ordo Iuris (związana z Opus Dei) jest organizacją prywatną, w dodatku nieposiadającą statusu organizacji pożytku publicznego (dzięki czemu nie musi publicznie ujawniać swoich źródeł finansowania). W dodatku jej organem nadzorującym jest minister kultury, a więc instytucja odległa od ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego, czyli organu rządzącego prokuraturą.

Prawo o prokuraturze zna instytucję wytycznych prokuratora generalnego. Nie zna instytucji wytycznych prywatnej organizacji. Jak ma prokurator „liniowy” potraktować pismo Ordo Iuris rozsyłane przez dyrektora Biura Prokuratora Krajowego? Jako polecenie służbowe nakazujące zajęcie się ogłoszeniami o wyjazdach do klinik ginekologicznych na Słowacji czy w Czechach? A co jeśli prokurator nie wdroży odpowiednich postepowań? Będzie to przewinienie służbowe? Czy tylko wilczy bilet, dzięki któremu nie będzie miał szans na awans, bo nie wykazał się rewolucyjną czujnością?
Prokuratorzy zapewne odczytają to pismo dyrektora Biura Prokuratora Krajowego właściwie, czyli z uwzględnieniem swojego interesu.

Za pierwszych rządów PiS zakładano podsłuchy ginekologom i anestezjologom asystującym przy aborcjach. A potem były spektakularne najścia CBA na gabinety w trakcie zabiegów przerwania ciąży. Zajmowało się tym CBA, a nie policja, bo obchodzono prawo: policja nie miała prawa zakładać podsłuchów w sprawach aborcyjnych, więc zakładało je CBA, niby dla wykrycia korupcji.

Teraz siły i środki rzucono na front turystyki aborcyjnej.

Jeśli pojawią się akty oskarżenia, co mogą z tym zrobić sądy?

Jeżeli dzięki zmianie prawa o ustroju sądów powszechnych minister sprawiedliwości zadba, by sprawa trafiła do właściwego sędziego – zapewne będą wyroki skazujące. Jeśli PiS dogada się z prezydentem w sprawie Sądu Najwyższego – zapewne interpretację prawa à la Ordo Iuris autoryzuje Sąd Najwyższy.

Jeśli jednak sądy zechcą spojrzeć na orzecznictwo Trybunału w Strasburgu – może być różnie. Bo Strasburg kwestionuje penalizację udzielania informacji dotyczącej wykonania aborcji. W pierwszym wyroku dotyczącym podobnej sprawy – Open Door and Dublin Well Woman przeciwko Irlandii (wyrok z 1992) – Trybunał Praw Człowieka uznał, że irlandzkie sądy naruszyły wolność wypowiedzi, skazując te organizacje (Open Door i Dublin Well Woman) za rozpowszechnianie informacji o możliwości dokonania aborcji wbrew prawu Irlandii.

Zobaczymy, co zrobią prokuratorzy z pismem Ordo Iuris. I co zrobią sądy z ewentualnymi aktami oskarżenia. Ale już teraz możemy odnotować nową świecką tradycję Rzeczpospolitej PiS: outsourcing w dziedzinie ścigania. Organ państwa wyręcza się prywatną organizacją. Czy możemy się spodziewać dalszego outsourcingu? Na razie negocjacje rządu z prezydentem w sprawie ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym prowadzi wynajęty prawnik o nieznanej tożsamości (poinformował o tym, w wywiadzie dla wPolityce.pl, prezydencki prawnik, adw. Paweł Mucha). Może PiS zatrudni np. detektywa Rutkowskiego, zamiast męczyć CBŚ? I agencję windykacyjną do spraw ściągania podatków, żeby nie fatygować policji skarbowej?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Analogia z Irlandią się nie stosuje.
  Tu chodzi o informację, jak dokonać aborcji, która jest legalna.

 2. Ordo Iuris nie jest związane z Opus Dei, ale z ultra-prawicowa organizacja pochodzą ca z Sao Paulo „Tradicao Familia e Propriedade”.

 3. Dlaczego kosciol rzymsko-katolicki z brudnymi buciorami wpycha sie w zycie WSZYSTKICH Polek i Polakow, i usiluje ustanawiac swoje prawa? Czy Polska niedlugo stanie sie „Europejskim Iranem”??

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Och nie, „outsourcing w dziedzinie ścigania” to to nie jest. Chyba nie trzeba uzasadniać prawda? Cały tekst jest dość wysilonym usiłowaniem przyczepienia łatki tam, gdzie ona trzymać się nie będzie. Interesującym wątkiem są oburzające wyroki Trybunału w Strasburgu i tutaj aż by się prosiło o pogłębioną analizę i odpowiedź na pytanie czy prawo i moralność są regionalne i czy na przykład odrażająca zbrodnia zabicia homoseksualisty za jego homoseksualizm staje się prawem i rzeczą słuszną po przekroczeniu granicy Sudanu… Jak dalece jest to uznaniowe? Bo zabicie płodu po przekroczeniu Odry i Nysy Łużyckiej rzeczywiście staje się tylko „zabiegiem”.

 6. Czytając w prasie o organizacji Ordo Iuris dowiadujemy się, że to jedna z macek międzynarodowej quasi religijnej sekty oficjalnie nieakceptowanej przez lokalne episkopaty i Watykan. informacja ta nie jest kwestionowana, znana także panu Ziobrze i totumfackim. Jaki stąd wniosek – Polską współrządzą nie tylko dwie sekty, PiS i Kościół ale i do tego dobierają inne podmioty. Nie zdziwię się, choć bardzo pragnąłbym się mylić, że nasz okupacyjny rząd gorąco wspiera prócz watykańskiego także rosyjski namiestnik.

 7. Całkowicie zgadzam się z poprzednikiem. Rządzi sekta smoleńska a druga próbuje rządzić ale na razie przegrywa, pamiętajmy że sekty rządzą się własną moralnością i własnym prawem, ich prawo nijak się ma do prawa państwa, w którym się instalują dlatego każde cywilizowane państwo wie, że są one ogromnym zagrożeniem dla państwa prawa. Niestety lekceważonym, jako ta grupka oszołomów. Niestety te grupki stosują bardzo wyrafinowane techniki manipulacyjne, a wyrwać kogoś z sekty prawie niepodobna. Pozdrawiam autorkę artykułu.

 8. @Aspiryna:

  Polska już staje się europejskim Iranem.
  W następnej kadencji Sejm uchwali zakaz spożywania mięsa w piatki.
  i wprowadzi specjalne „Karty Prawdziwego Polaka”.

  @Hmm?

  1) Oczywiście prawo jest regionalne. Duże dziewczynki powinny o tym wiedzieć.

  Tu gdzie mieszkam sprzedaż alkoholu jest dozwolona do 22:00,
  w sąsiedniej jurysdykcji do 24:00 – więc gdyby zabrakło mi piwa
  po 22:00 to wsiadam do samochodu i jadę 5km na zachód do sklepu
  otwartego do północy w sąsiedniej jurysykcji.

  2) Prawo niekoniecznie znaczy „rzecz słuszna” – jest wiele praw,
  które nie maja nic wspólnego ze sprawiedliwością LOL.
  Tak było kiedyś tak jest teraz.

  3) Prawo jest bardzo uznaniowe, tzn. każdy ustanawia takie prawo na jakie ma ochotę.
  Aborcja jest legalna w większości państw Europy, Ameryki Płn. i Azji.
  Nie ma w tym nic dziwnego.