Jak wam nie wstyd

Telewizja rządowa od kilku dni przekonuje widzów, że w Warszawie doszło do napaści demonstrantów LGBT na policję. Że policja musiała użyć siły, bo miała do czynienia z tłumem ludzi „gwałtownie zamachujących się na osoby i mienie” – wyłapani przypadkowo demonstranci mają bowiem stawiane zarzuty karne udziału w zbiegowisku (art. 254 kk, kara do trzech lat więzienia).

Jako żywo przypomina to spoty antyuchodźcze TVP z 2016 r., w których pokazywano mężczyzn obalających metalową siatkę, by przejść granicę i – jak informował  komentarz zza kadru – zamachnąć się na naszą kulturę i religię, a nawet na naszą tożsamość narodową. A szef partii rządzącej twierdził, że roznoszą zarazki.

Teraz na tożsamość narodową, tradycję i rodzinę zamachują się osoby nieheteronormatywne. Policja, broniąc naszej tożsamości i rodziny, rzuca nastolatków na glebę, stosuje „obścisk karku”, żeby ich – jak informował na senackiej komisji komendant główny policji Jarosław Szymczyk – „unicestwić”. A także skuwa z rękami do tyłu, wiezie na komendy, utrudnia kontakt z adwokatami, dokonuje w poniżający sposób przeszukania osobistego (rozebranie do naga i kucanie – wszak mogą mieć przy sobie narkotyki!), wyzywa i wyśmiewa. W podobny sposób rok temu traktowała ekologów protestujących przeciwko wycince puszczy – oczywiście też broniąc narodowej tradycji (chyba wycinania drzew?).

Można się założyć, że te czynności zmierzające do obrony przez policję polskiej tradycji, religii i kultury odbywały się poza zasięgiem monitoringu, a jeśli ktoś się poskarży, dostanie zarzut składania fałszywego zawiadomienia o przestępstwie. Albo napaści na policjanta.

„Czy Wam nie wstyd, że rówieśnicy Waszych dzieci czy wnuków traktowani są dziś z Waszego rozkazu i za Waszym poduszczeniem w sposób, w jaki kiedyś stosowała wobec nas totalitarna władza?” – pisze do swoich dawnych kolegów z podziemnej opozycji, a dziś będących u władzy, 77 działaczek opozycji demokratycznej PRL.

Chyba się jednak nie wstydzą. Osoby LGBT są przecież w państwie PiS „obywatelami gorszego sortu”. A w obronie polskiej tradycji, kultury i rodziny wszystkie chwyty są dozwolone. Łącznie z „obściskiem karku w celu unicestwienia”.

Apel kobiet działaczek opozycji demokratycznej PRL w sprawie zachowania policji wobec osób zatrzymywanych podczas demonstracji w obronie praw i godności osób nieheteronormatywnych:

My, kobiety Solidarności, uczestniczyłyśmy w działaniach opozycji demokratycznej za czasów PRL. Ówczesna władza zatrzymywała nas na demonstracjach, zabierała z domu, uczelni, pracy, z ulicy, wsadzała „na dołek” w komisariatach milicji. Aresztowała, przeszukiwała nas i nasze mieszkania, nierzadko w sposób poniżający i uwłaczający naszej godności. Znieważała i zastraszała nas, nasze rodziny, przyjaciół i znajomych. Swój udział w ruchu „Solidarności” traktowałyśmy jako walkę o przyrodzoną i niezbywalną godność człowieka. Wierzyłyśmy, że po odzyskaniu wolności w 1989 r. już nigdy w Polsce, mimo oczywistych w demokracji różnic politycznych i światopoglądowych, nie dojdzie do poniżania ludzi i naruszania godności człowieka.

Jesteśmy oburzone brutalnością, z jaką policja traktuje dziś demonstrujących w obronie gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i niebinarnych. Potępiamy poniżające praktyki, jakich „stróże prawa” dopuszczają się wobec zatrzymywanych osób nieheteronormatywnych, i stosowanie niezgodnych z prawem i nieuzasadnionych zachowaniem osób manifestujących środków bezpośredniego przymusu. Przedstawiciele policji bez odpowiedniego przygotowania psychologicznego i bez wiedzy medycznej naruszają godność osób zatrzymanych, zmuszając je na komisariatach do rozbierania się do naga i wykonywania przysiadów w obecności osób innej płci. „Ustalanie płci”, obmacywanie, łapanie za krocze, obnażanie, wulgarne drwiące i poniżające komentarze są przemocą seksualną – czynem zabronionym i karalnym.

Wzywamy osoby odpowiadające za eskalację protestów, za przyzwolenie i zachęcenie sił porządkowych do stosowania środków przymusu, za tolerowanie poniżających praktyk policji podczas zatrzymań, do powstrzymania aktów przemocy fizycznej i psychicznej wobec naszych współobywatelek i współobywateli.

Wezwanie to kierujemy szczególnie do naszych koleżanek i kolegów z czasów opozycji, którzy znaleźli się w strukturach obecnej władzy, w tym także w resortach siłowych. Koledzy! Czy Wam nie wstyd, że rówieśnicy Waszych dzieci czy wnuków traktowani są dziś z Waszego rozkazu i za Waszym poduszczeniem w sposób, w jaki kiedyś stosowała wobec nas totalitarna władza? Czy tak chcecie być zapamiętani przez to pokolenie? Władza, która używa siły wobec najsłabszych, nie zasługuje na to, żeby być władzą.

 1. Aleksandra Bessert, Poznań
 2. Anna Bikont, Warszawa
 3. Magdalena Bocheńska-Chojecka, Warszawa
 4. Teresa Bogucka, Warszawa
 5. Halina Bortnowska, Warszawa
 6. Wacława Bujak, Milanówek
 7. Zofia Bydlińska, Warszawa
 8. Izabela Cywińska, Poznań/Warszawa
 9. Anna Dodziuk, Warszawa
 10. Bożena Grzywaczewska, Gdańsk
 11. Danuta Kuroń, Lublin
 12. Krystyna Kuta, Toruń
 13. Barbara Labuda, Wrocław
 14. Małgorzata Lanota, Warszawa
 15. Helena Łuczywo, Warszawa
 16. Barbara Malak-Minkiewicz, Warszawa
 17. Ewa Małkiewicz Łozińska, Toruń
 18. Krystyna Mikołajewska, Poznań
 19. Ewa Milewicz, Warszawa
 20. Maria Moskowicz-Moczulska, Warszawa
 21. Irena Musielak, Toruń
 22. Maria Musielak, Bydgoszcz
 23. Anna Olperter – Lenyh, Toruń
 24. Hieronima Pawelska, Toruń
 25. Sławka Piasecka, Poznań
 26. Danuta Przywara, Warszawa
 27. Elżbieta Regulska-Chlebowska, Warszawa
 28. Małgorzata Rosnowska, Warszawa
 29. Małgorzata Rybicka, Gdańsk
 30. Halina Sarul, Giżycko
 31. Paula Sawicka, Warszawa
 32. Joanna Schoen, Kraków
 33. Dorota Sobkowiak, Toruń
 34. Anna Spandowska, Toruń
 35. Krystyna Stachowiak, Poznań
 36. Grażyna Staniszewska, Bielsko-Biała
 37. Krystyna Starczewska, Warszawa
 38. Anna Stawikowska, Toruń
 39. Danuta Stołecka, Wrocław
 40. Joanna Szczęsna, Łódź / Warszawa
 41. Jolanta Szostek, Starogard Gdański
 42. Barbara Szubert, Chełm
 43. Anna Tomczyk – Churska, Toruń
 44. Barbara Toruńczyk, Warszawa
 45. Róża Thun-Woźniakowska, Kraków/Warszawa
 46. Anna Urbanowicz, Skierniewice
 47. Alicja Wancerz-Gluza, Warszawa
 48. Ewa Wentowska, Poznań
 49. Jolanta Wiśniewska, Warszawa
 50. Zofia Witkowska, Warszawa
 51. Agnieszka Witkowska, Warszawa
 52. Agnieszka Wolfram-Zakrzewska, Warszawa
 53. Ewa Wołyńska, Poznań
 54. Maria Wosiek, Warszawa
 55. Ewa Wójciak, Poznań
 56. Ludwika Wujec, Warszawa
 57. Krystyna Zowczak- Jastrzębska, Warszawa