Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie
Elżbieta Witek

5.05.2020
wtorek

PiS zderzy się ze ścianą czy ją przebije?

5 maja 2020, wtorek,

To, co się dzieje wokół wyborów prezydenckich, zapiera dech w piersiach. Senat odrzucił ustawę o wyborach pocztowych, a PKW chyba w godzinę odpowiedziała marszałek Witek na pytanie, czy wybory 10 maja da się przeprowadzić. Odpowiedziała, że się nie da.

To ma być uzasadnienie dla przesunięcia terminu wyborów. Można się wprawdzie zdziwić, dlaczego Witek pyta PKW, której PiS odebrał wiele kompetencji dotyczących wyborów, a nie Pocztę Polską, ale nie czepiajmy się.

PiS realizuje plan B (a może C, D, może nawet F): licząc się z tym, że ludzie od Gowina pomogą w Sejmie utrzymać senackie weto i nie wejdą w życie wybory pocztowe, ale też przepis, że marszałek Sejmu może wyznaczyć inną datę elekcji w granicach dwóch tygodni od poprzedniej, Witek zapowiedziała wniosek w środę z rana do Trybunału Julii Przyłębskiej, by ten przed 10 maja (czyli w dwa dni) odpowiedział, czy może sama z siebie przełożyć datę elekcji.

Dla Trybunału Przyłębskiej to żaden problem: może orzec i w kilka godzin, np. w składzie trzyosobowym, żeby nie było problemu ze zdaniami odrębnymi. Uzasadnienie napisze się później. Gorzej z napisaniem wniosku do Trybunału. Bo Trybunał może orzekać tylko o zgodności przepisów prawa z konstytucją, ustawami i umowami międzynarodowymi. Nie może doradzać marszałkowi Sejmu, czy ma wydać jakąś decyzję, czy nie. Gdyby nawet TK miał oceniać decyzję już wydaną, też byłby problem, bo TK nie ocenia decyzji marszałka Sejmu. A co dopiero udzielanie porad, czy coś, czego nie ma, jest zgodne z konstytucją!

W tej sprawie nie da się też zastosować ulubionego myku PiS: sporu kompetencyjnego. Z kim bowiem w sporze jest marszałek Witek? Czy ktoś oprócz niej usiłuje ustalić datę wyborów? Nic o tym nie wiadomo.

Na oko wydaje się, że PiS, rozpędzony w dążeniu do wyborów, za chwilę z całym impetem walnie w ścianę. Ale pamiętamy, że wyobraźnia polityków i prawników PiS jest niewyczerpana, horyzonty nieogarnione, a odwaga w przekraczaniu granic praworządności – niezmierzona. Dlatego z fascynacją czekam na środowy ranek: co też wyjdzie spod ręki marszałek Witek?

Co by nie wyszło, na pewno przejdzie do historii myśli prawotwórczej. I tylko można współczuć genialnemu prawnikowi, który to przygotuje, ale nie opatrzy własnym nazwiskiem.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 9

Dodaj komentarz »
 1. Walnięcie w ścianę powinno być solidne , takie z gwiazdkami w oczach , jak u psa Heckleberry’ego

 2. „Dlatego z fascynacją czekam na środowy ranek: co też wyjdzie spod ręki marszałek Witek?

  Co by nie wyszło, na pewno przejdzie do historii myśli prawotwórczej. I tylko można współczuć genialnemu prawnikowi, który to przygotuje, ale nie opatrzy własnym nazwiskiem.”

  Z tym wspolczuciem i genialnoscia tego prawnika to bym nie przesadzal. Skadinad, ten sam prawnik bedzie pisal w imieniu p. Witek do p. Przylebskiej i w imieniu tejze odpowiadal p. Witek

 3. Termin wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 roku został ogłoszony w dniu 5 lutego 2020 roku. Co PKW robiła od tej pory, że wybory nie mogą odbyć się w ustawowym terminie? Jeżeli w dniu 10 maja br. nie będę mógł zagłosować, składam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa (złamanie konstytucji), przez PKW

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. To nie można zmienić poparcia sędziego do KRS, a można zmienić datę wyborów prezydenta kraju?

 6. Ścianę przebiją i pójdą dalej, a nadwyrężona konstrukcja zwali się obywatelom na głowy.

 7. Czyli jednym slowem cos jak kamienica pana banasia – z malej litery celowo.

 8. To się nazywa prawny posybilizm w ich rozumieniu

 9. „Niemiecka wielka koalicja chadeków i socjaldemokratów chce wprowadzić do prawa wyborczego możliwości przeprowadzenia wyłącznie korespondencyjnych wyborów parlamentarnych w przyszłym roku – donosi w środę dziennik „Rheinische Post”, powołując się na ekspertów z rządzących partii CDU/CSU i SPD”

 10. w tym kontekście żale z przeszłości o „falandyzowaniu prawa” jawią się jak zabawy przedszkolne