Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie
Szkoła

6.03.2019
środa

Strajk – nie kryzys. Szansa

6 marca 2019, środa,

Samorządy, zamiast powoływać sztaby kryzysowe, nadchodzący strajk nauczycieli mogą wykorzystać do prawdziwej, obywatelskiej edukacji, którą w szkołach blokują zależni od rządu kuratorzy.
Nauczyciele głosują nad strajkiem. I prawdopodobnie strajk będzie, bo władza zapewnia, że nauczycielom pieniędzy nie da. Ma się zacząć 8 kwietnia i trwać „do skutku”, więc raczej długo. Mówi się już o przesunięciu egzaminów dla gimnazjalistów i ośmioklasistów.

W Warszawie powołano w tej sprawie sztab kryzysowy. Prezydent Rafał Trzaskowski szacuje, że strajk może dotknąć ćwierć miliona dzieci. „Trzeba się nimi zająć, trzeba dać im jeść” – mówi.

Dlaczego tylko jeść? Dlaczego nie zorganizować „wyjść”, np. do ratuszy: dzielnicowych i miejskich, gdzie dzieci dowiedzą się, co to jest samorząd, czym się zajmuje, może obejrzą posiedzenia rady miejskiej czy gminnej? Dlaczego nie zaprosić ich do Sejmu – jeśli marszałek Sejmu wpuści, bo może uznać dzieci za zagrożenie dla bezpieczeństwa, jak to już w przeszłości bywało. Mogą pójść do biura Rzecznika Praw Obywatelskich, do Rzecznika Praw Dziecka. Do PŁODO – jak teraz nazywa się instytucja zajmująca się ochroną danych osobowych, żeby nauczyć się, co to są dane osobowe, dlaczego warto je chronić i jak w tym może pomóc PŁODO. I, oczywiście, do sądu – na rozprawę, po to, żeby zobaczyć, jak sąd działa, porozmawiać z sędziami o ich pracy. I o – nie bójmy się tego słowa – konstytucji. Można odwiedzić organizacje pozarządowe i porozmawiać o wolontariacie.

Przedstawiciele tych instytucji mogą też przyjść do szkół i przedszkoli na pogadanki. Szczególnie w miastach i miejscowościach, gdzie nie ma siedzib tych wszystkich instytucji. Można – jak to już bywało i za co wdrożono wobec sędziów postępowanie dyscyplinarne – zorganizować symulację np. sądu nad Wilkiem za zjedzenie Czerwonego Kapturka i Babci. Można dać pole organizacjom pozarządowym zajmującym się edukacją: prawną, obywatelską, równościową. A także zorganizować warsztaty z rozwiązywania sporów metodą mediacji i negocjacji. I – oczywiście – warsztaty na temat rozpoznawania i nieagresywnego radzenia sobie z mową nienawiści. A może warto też uzupełnić wiedzę historyczną uczniów, np. o Okrągłym Stole, co do którego dostali ostatnio informację od prof. Zybertowicza, że „komuniści podzielili się tam władzą z własnymi agentami”? I o zbliżającej się rocznicy 4 czerwca, i o znaczeniu dla dzisiejszej Polski tamtych wyborów?

Samorządy lokalne, które przecież odpowiadają za szkoły, mogą załatać dziury w edukacji obywatelskiej uczniów, która dziś sprowadza się do rzekomo patriotycznej indoktrynacji. Mogą wprowadzić do edukacji treści rugowane ze szkół przez politycznie zadaniowanych kuratorów.

Samorządy mają realną władzę urządzania przestrzeni życia mieszkańców także tam, gdzie sięgają ambicje władzy centralnej. Pokazuje to choćby przykład programów zapłodnienia in vitro, na poziomie krajowym zablokowanego przez PiS. A ostatnio okazało się, że można rozwiązać od lat nierozwiązywalny na poziomie krajowym problem wymuszania obecności na lekcji religii: Warszawa przenosi je na przed lub po lekcjach. Rozwiązanie proste, nienaruszające niczyjej wolności. Do tego klauzula społeczna we współpracy miasta z firmami i organizacjami. Do tej pory dotyczyła tylko wymogu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Teraz warunkiem ma być wykazanie się całościową polityką równościową także wobec innych zagrożonych dyskryminacja grup.

Można? Można! Tylko zamiast mówić, trzeba robić. Właśnie nadarza się fantastyczna okazja. Także dla nauczycieli, którzy w ramach strajku mogą wesprzeć tę obywatelską edukację, odbierając władzy politycznej argument, że się lenią, zostawiając uczniów na pastwę losu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Pani redaktor, a kto ma organizować te wyjścia, pilnować dzieci podczas drogi do ratusza i pobytu w nim? Kto ma organizować i inscenizować sąd nad Wilkiem? Kto ma organizować warsztaty w sądach? Przecież to jest praca nauczyciela, a strajk polega na powstrzymaniu się od wykonywania pracy. To tak jakby pani żądała od strajkujących stoczniowców, by jednak częściowo statki budowali, po to by ludzie o nich źle nie mówili. Czemu nauczyciel ma strajkować pracując? Organizowanie „wyjść” to jedna z najbardziej męczących czynności nauczyciela, gdzie ma on oczy dookoła głowy bardziej niż zazwyczaj. Chyba że pani chce, by te warsztaty i przedstawienia z Wilkiem organizował samorząd, sądy, organizacje wolontariackie. Tylko kto wtedy ponosi odpowiedzialność karną, jeśli dziecku podczas tego „wyjścia” coś się stanie?

  2. @ Gospodyni

    Nie wiem dlaczego tytuluje sie niejakiego Zylbertowicza profesorem. Przejrzalem jego strone i nie ma sladu o tym, ze ten tytul kiedykolwiek zostal mu nadany. Owszem moze byc dr. hab. ale nie prof. Albo moze np …. dr hab Zylbertowicz zatrudniony na stanowisku profesora w ……

  3. Piękne, piękne. Aż się wierzyć nie chce. Nareszcie ktoś z pomyślunkiem.
    Tylko, czy to nie wołanie na puszczy? Oby nie.