Za mało go wygrzmocili

„Wiadomości” TVP odpuściły na razie materiały o sprawcach „ataku” na Magdalenę Ogórek. Ale to nie znaczy, że odpuściła sobie ich rządowa telewizja. W czwartek w programie satyrycznym „W tyle wizji” nabijali się z uczestników społecznych protestów Rafał Ziemkiewicz i Wiktor Świetlik. Nabijali się ze szczególnym uwzględnieniem Rafała Winiarskiego, uczestnika „napaści” na panią Ogórek: to on usiadał przed maską jej samochodu.

Puszczali montaże scen z ulicznych demonstracji i dowcipnie komentowali: „Największa tragedia tej rewolucji, tego krążącego „majdanu” z białymi różami, wieszakami, parasolkami i innymi gadżetami, to jest to, że nikt ich nie chce naprać, wygrzmocić ich jakby” – komentował Rafał Ziemkiewicz. A w tle za nim pokazywano zdjęcie Dawida Winiarskiego w kołnierzu ortopedycznym – po zatrzymaniu latem na demonstracji pod Sejmem.

Ziemkiewicz ciągnął, że ten kołnierz to był pic na wodę, a w tle ujęcie, jak Winiarski wychodzi z komendy bez kołnierza. „Oni się tam proszą, błagają, żeby była ta ofiara jakaś pobita, wygrzmocona, wydeptana – i nic!” – kontynuował Ziemkiewicz. „Zaatakowała ich Magda Ogórek szybą samochodową” – wtrącił Świetlik. „No, ale pan Winiarski rozciągnął się tam pod kołami, ale go wyciągnięto. Nie chciała go przejechać” – zbagatelizował Ziemkiewicz. I ciągnął: „Ten gorset [kołnierz ortopedyczny] to jest w ogóle modny gadżet. Jak ta pani, która nam tutaj właściwie przez kilkanaście dni mieszkała, jak dziad pod kościołem, pani Podleśna, też zaczęła od tego, że gdzieś tam się położyła na trasie Marszu Niepodległości [w 2017 r.] i potem chodziła następnego dnia na konferencji prasowej w gorsecie ortopedycznym, a następnego dnia w nim nie chodziła, bo zapomniała”.

Dawid Winiarski i Elżbietę Podleśna – osoby „wyeksponowane przez „Wiadomości” TVP wśród dziesięciu zdjęć sprawców „napaści” na Magdalenę Ogórek – zostali jednak „wygrzmoceni”, choć może nie tak porządnie, jakby sobie tego życzył Rafał Ziemkiewicz. Elżbietę Podleśną i 14 innych kobiet na Marszu Niepodległości młodzi nacjonaliści szarpali, kopali, opluwali, wlekli po ziemi i lżyli. Prokuratura uznała to za „okazywanie niezadowolenia, bez zamiaru zrobienia krzywdy”, bo nie kopali w newralgiczne miejsca.

Dawid Winiarski zaś, podobnie jak trzech innych uczestników pokojowych demonstracji w lipcu pod Sejmem, podczas uchwalania kolejnych nowelizacji ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS został zatrzymany i obezwładniony przez policję chwytem podduszającym. Potem sama policja zawiozła go do szpitala, bo bolał go kręgosłup szyjny. Tam założono mu kołnierz.

Policja nieźle wtedy „wygrzmociła” innego protestującego – Bartosza Adamczyka. Skuto mu ręce do tyłu i wciągnięto w krzaki na terenie Sejmu. Poseł PO Michał Szczerba nagrał to wciąganie w krzaki, a potem jak się podnosi, z nosa cieknie mu krew, ręce ma nadal skute do tyłu, a policjanci zbierają jego rzeczy z ziemi.

Wszyscy zatrzymani wtedy czterej demonstranci byli podduszani i mają zarzuty napaści na policjantów. Nowoczesna złożyła doniesienie o przestępstwie nadużycia przez policję uprawnień. Dawid Winiarski w tej sprawie przesłuchiwany był jako pokrzywdzony – mówi, że poza podduszaniem policja rzuciła nim o ścianę. Zeznając, powiedział też pani prokurator o obietnicy „wygrzmocenia”, jaką złożył mu pewien policjant przed wydarzeniami pod Sejmem. A scena owa została w całości nagrana telefonem komórkowym przez znajomą Winiarskiego i jest do znalezienia w internecie.

Otóż był tego dnia kilkakrotnie i bez powodu legitymowany. Dopytywał policjanta – pokazując mu jednocześnie dowód – o przyczynę. W końcu zniecierpliwiony policjant powiedział, że jest „trudnym obywatelem”. Po czym dorzucił: „Poczekam na mój pretekst. Zrobimy jak w Katowicach”. A na demonstracji w Katowicach 6 maja policja złamała jednej osobie rękę. Gdy Winiarski opowiedział o tym prowadzącej sprawę pani prokurator, ta odniosła wrażenie, że mogło dojść do przestępstwa z art. 190 kk – groźby karalnej. I wypytawszy Winiarskiego, czy czuł się zagrożony, zapowiedziała, że wszcznie postępowanie. I raptem delegowano ją z prokuratury okręgowej do rejonowej.

Ale Winiarski nadal może być „wygrzmocony”, choć niekoniecznie przez tamtego policjanta. Po tym, jak „Wiadomości” TVP zaprezentowały jego zdjęcie i dorzuciły krótką filmową sylwetkę, prezentując go jako agresywnego demonstranta, ożywili się „wygrzmociciele” społeczni. – Dostaję na messendżer około stu wiadomości dziennie. Są obraźliwe, co czwarta jest groźbą: zabicia, skopania, zgwałcenia. Są też informacje, że jakieś grupy ustalają moje miejsce zamieszkania, żeby mnie dorwać. Robię printscreeny i zaniosę z doniesieniem na policję – mówi Winiarski.

Jak się czuje? – Po materiale w „Wiadomościach” czuję zagrożenie. I utratę prywatności. Rzeczywiście jestem aktywnym uczestnikiem różnych protestów, bo w ten sposób walczę o to, co jest dla mnie ważne. Ale zawsze mi zależało na prywatności, nie udzielałem wywiadów. Dlatego odarcie mnie z prywatności jest dla mnie bolesne. Od czasu materiału w „Wiadomościach” przynajmniej raz–dwa razy dziennie ktoś mnie rozpoznaje w miejscu publicznym i mówi uwłaczające mi rzeczy.

A więc niech się redaktor Ziemkiewicz nie martwi: jest szansa, że Dawid Winiarski zostanie jednak należycie „wygrzmocony”.