Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie
Andrzej Duda

8.11.2018
czwartek

Władza robi zadymę na stulecie

8 listopada 2018, czwartek,

Prezydent Warszawy zakazała Marszu Niepodległości, bo uznała, że będzie na nim łamane prawo, a policja nie zapewnia bezpieczeństwa. Policja twierdzi, że zapewnia. Tymczasem policjanci biorą masowo zwolnienia lekarskie, walcząc o sprawy płacowe – podobno już 14 tys. jest na zwolnieniach. Komendant główny policji kusi tysiącem złotych za przyjście do pracy 11 listopada. Wojsko też kusi.

Marsze narodowców wyraźnie potraktowane zostały jak klęska żywiołowa wymagająca pomocy wojska. MON jest hojniejszy niż policja: proponuje żołnierzom po 1800 zł. Opole wystawia… 20 żołnierzy. Ale ponoć armia ma wystawić w sumie 2 tys. Zapowiedziano, że w ochronę marszu w Warszawie włączy się Służba Ochrony Państwa. Można zmobilizować strażaków, ale – jak doniosło Radio RMF FM – też biorą zwolnienia. No i jest potężna armia Macierewicza: obrona terytorialna. Tylko jest kłopot, bo w sporej części składa się z narodowców właśnie.

Jak na zapowiadane na marszu sto tysięcy narodowców, zaprawionych przecież w bojach, siły wystawione przez policję i wojsko to rzeczywiście niewiele. A jeśli Marsz Niepodległości zostanie decyzją sądu zakazany – i tak przemaszerują, tyle że w gorszych humorach.

Może więc skorzystać z uchwalonej na początku rządów PiS ustawy antyterrorystycznej? Świeża, nieużywana…

Ale sytuacja zmienia się dynamicznie. Zaraz po komunikacie Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie marszu odezwał się prezydent Duda. I zapowiedział, że robi własny marsz tą sama trasą. Prezydent nie martwi się o zabezpieczenie tej imprezy. I zaprasza wszystkich „z biało-czerwonymi flagami”. Narodowcy zagrozili, że jak sąd ich marszu zakaże, to skorzystają z zaproszenia. Czyli de facto prezydent wrócił do pierwotnej koncepcji maszerowania z narodowcami, od której się już odżegnał, bo bał się, że za jego plecami wyciągną np. baner „Polska cała tylko biała”.

Perspektywa przyłączenia się narodowców do prezydenckiej imprezy jest tym bardziej realna, że rzecznik prezydenta ogłosił, iż prezydencki marsz jako uroczystość państwowa ma pierwszeństwo. Więc nawet gdyby sąd nie podtrzymał zakazu Marszu Niepodległości, to on i tak nie mógłby się odbyć – musiałby ustąpić. Genialne!

Tyle że to nieprawda. Prawo o zgromadzeniach nie daje państwowym uroczystościom pierwszeństwa. Wspomina o nich tylko w jednym przepisie: że nie podlegają prawu o zgromadzeniach. Ale to nie znaczy, że mają pierwszeństwo. Jeśli nie ma przepisów ustawowych – decyduje konstytucja. A ona gwarantuje wolność zgromadzeń – nie władzy, ale ludziom. O jakimkolwiek prawie władzy do organizowania uroczystości nie ma w niej słowa. A już tym bardziej o pierwszeństwie. A wiec kolizję wcześniej zgłoszonego zgromadzenia z planami władzy należałoby rozstrzygnąć na korzyść zgromadzenia „prywatnego”. Inna interpretacja oznaczałaby, że władza może dowolnie pozbawiać nielubiane grupy korzystania z wolności zgromadzeń, organizując uroczystości w upatrzonych przez te grupy miejscach.

Zobaczymy, co będzie. Wygląda na to, że zadyma. A władze – tak Warszawy, jak państwowe – walnie się do tego przyczyniają.

MON zażądał sprostowania informacji, że ministerstwo proponuje żołnierzom pieniądze. Nie odpowiedziałjednak na pytanie, czy pieniądze są proponowane żołnierzom w jednostkach.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. „Zobaczymy, co będzie. Wygląda na to, że zadyma. A władze – tak Warszawy, jak państwowe – walnie się do tego przyczyniają.”

  Marzy się pani leżenie na ulicy w celu powstrzymania marszu i poturbowanie fizyczne przez narodowców, aby potem głośno protestować, że władze dały zgodę na ten marsz.

 2. Władze Warszawy się przyczyniają? Zgodnie ze swoimi kompetencjami mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo ludziom. A jest chyba wystarczająco dużo sygnałów, że to bezpieczeństwo jest zagrożone. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

 3. Skąd ma Pani dane że WOT składa się z narodowców?.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ręce opadają. Totalna niekompetencja i głupota. Aż szkoda komentować ten pomysł PiSu na 100 niepodległości.

 6. Byłam pewna, że tak będzie, rząd 5 minut przed dwunastą zorientuje się, że data 11 listopada zobowiązuje, zwłaszcza, że to taka okrągła rocznica i może należałoby coś dla gawiedzi zorganizować…
  Bo jak dotąd, święto zawłaszczają różne grupy i podgrupy, i działają po swojemu narodowemu, a dla zwyczajnego, niezrzeszonego obywatela nie ma NIC.
  Pani redaktor…”captcha code”? Ano, demokracja….pisz, co myślisz, ale tak, by nam się podobało?

 7. całe szczęście ze to tylko raz na 100 lat

 8. Będzie zadyma. Zabijam okna i drzwi deskami, zabieram co cenniejsze drobiazgi z domu i wyjeżdżam w sobotę za granicę, wracam w poniedziałek. Życie i zdrowie najcenniejze. Mam nadzieję że jak budynek podpalą, to nie spłonie on doszczętnie bo strażacy będą prawie pilnować marszu zamiast gasić pożary. Byłoby nieciekawie, bo ubezpieczyciel wpisał „zamieszki” do wyłączeń na polisie.