Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog Konserwatywny Ewy Siedleckiej - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog Konserwatywny Ewy Siedleckiej - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog Konserwatywny Ewy Siedleckiej - Kolejna witryna oparta na WordPressie

1.10.2018
poniedziałek

Tak działa państwo mafijne

1 października 2018, poniedziałek,

ZUS wycofał z Sądu Najwyższego sprawę, która posłużyła siedmiu sędziom SN do skierowania do Trybunału Sprawiedliwości pięciu pytań prejudycjalnych związanych z ustawą o Sądzie Najwyższym. W tej sytuacji Sąd Najwyższy nie ma już podstawy do tych pytań i – prawdopodobnie – je wycofa.Trybunał miał orzec w tej sprawie w lutym. A kilka dni temu prezes Trybunału Sprawiedliwości wydał oświadczenie, że będą rozpatrywane w trybie pilnym, bo wątpliwości przedstawione przez SN „mogą mieć wpływ na funkcjonowanie systemu współpracy sądowej (…), będącego filarem systemu sadowniczego Unii Europejskiej, dla którego niezależność sądów krajowych, a w szczególności sądów orzekających, tak jak sąd odsyłający, w ostatniej instancji, ma zasadnicze znaczenie”.

Tymczasem dziennikarz Faktów TVN Mateusz Dolatowski‏ zamieścił na Twitterze pismo, które dostał od rzecznika prasowego ZUS Wojciecha Andrusiewicza o treści: „Potwierdzam, że oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle wycofał zażalenie z 13 kwietnia 2018 r. na wyrok Sądu Apelacyjnego, Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie wydany 23 marca 2018 r.”.

Trudno znaleźć inne wyjaśnienie owego wycofania, jak długie ręce partii rządzącej. ZUS jest urzędem państwowym, jego prezesa mianuje partia i jest w stanie wyrzucić z pracy każdego jej pracownika, dowolnego szczebla.

W marcu tego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał Wojciechowi Czuchnowskiemu i redakcji „Gazety Wyborczej” przeprosić PiS za komentarz z listopada 2015 r., gdy po „ułaskawieniu” przed prawomocnym osądzeniem Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę Czuchnowski napisał: „tak działa państwo mafijne”.

Teraz, niestety, widać nietrafność tego rozstrzygnięcia. Tak właśnie działa państwo mafijne: wyjmując spod prawa swoich funkcjonariuszy i udaremniając sądom sądzenie spraw.

PiS po raz kolejny nadużył władzy. Nie udaremnił tym oceny przepisów odsyłających sędziów SN na wcześniejszą emeryturę, bo swoją skargę do Trybunału Sprawiedliwości posłała Komisja Europejska. A wcześniej Sąd Najwyższy posłał tam dwa kolejne pytania prejudycjalne w tej sprawie na tle spraw o ustalenie stosunku pracy, które wniosło tam dwoje sędziów SN odesłanych przedwcześnie w stan spoczynku.

PiS nie tylko nie udaremnił osądzenia tej ustawy przez TSUE. Pokazał też Komisji Europejskiej, TSUE i całej Europie, jak nieczysto gra, do jakich nadużyć jest zdolny i jaki ma stosunek do władzy sądowniczej – tej w Polsce, i tej unijnej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. To prawda! Pisze pani prawdę. Tak działa państwo mafijne… Poseł PO Budka w ostatniej chwili usunął z list wyborczych radnych PO mających inne poglądy niż pan poseł Budka z PO, na ich miejsce pan poseł Budka z PO żarliwy obrońca Konstytucji wstawił m.in. swą żonę… Tak wreszcie pani napisała prawdę…

 2. Teraz, niestety, widać nietrafność tego rozstrzygnięcia. Tak właśnie działa państwo mafijne: wyjmując spod prawa swoich funkcjonariuszy i udaremniając sądom sądzenie spraw.
  Proszę się ustawić z drugiej strony barykady. Co wtedy by Pani zrobiła widząc, że sąd nie sądzi tylko rozdmuchuje problem na całą Europę.

 3. A ja się pytam gdzie jest opozycja ? Dlaczego nie wzywa do powołania komisji śledczej w sprawie zbadania działań urzędników na szkodę ZUS (wszystkich obywateli) i nacisków politycznych w tej sprawie? Żenujące! I działania ZUS i PiSu i tej całej opozycji

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Toż ono tak działa od objęcia władzy przez PiS. Tak rozgrywał partię o Trybunał Konstytucyjny, uchalając nocną porą kolejne ustawy o tymże, czyniące jego wyroki bezprawnymi. Nowe jest tylko to, że takim samym sposobem stara się okpić TSUE. I wygląda na to, że to mu się uda.

 6. Nie ma gorszego stanu ducha, jak wielopiętrowa bezradność.Bo mogą robić co chcą i,co im milutka zrobisz.A w co przeksztaŁca się bezradność?.Gdyby psychopaci o tym wiedzieli ,czytali historię ,świat byłby normalny.A czas zrobi swoje.

 7. Pani ewo,
  takie pytanie laika, czy jest możliwe i dopuszczalne aby Sąd Najwyższy nie wycofał pytań do TSUE pomimo wycofania zażalenia przez Oddział ZUS w Jaśle. Bo mimo braku podstawy prawnej to jednak problem pozostał.
  Jawi się też pytanie czy nie jest to działanie na szkodę finansów publicznych i podlegających karze z tego tytułu.
  Pozdrawiam