Dziesięć nieprawd
26 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku poświadcza dziesięć nieprawd antyunijnego wyroku Trybunału Przyłębskiej. To oświadczenie – bez prawnej argumentacji. I dobrze, bo z wybiórczą, przekłamaną, propagandową argumentacją Trybunału Przyłębskiej na poważnie polemizować nie ma większego sensu. Odbiorcy muszą wybrać, komu zaufać. Kto jest dla nich autorytetem.
Oświadczenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku z 10 października 2021 r.
Trybunał Konstytucyjny wydał w dniu 7 października 2021 r. wyrok w sprawie K 3/21 dotyczący miejsca prawa unijnego w polskim porządku prawnym. Wyrok ten wywołał wielkie zaniepokojenie społeczne ze względu na jego przewidywalne niszczące następstwa dla pozycji Rzeczypospolitej Polskiej jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku w pełni podzielają to zaniepokojenie. Ponadto jednak uważają za swój obowiązek sprostowanie wielu fałszywych twierdzeń zawartych w wyroku, jego ustnym uzasadnieniu i komentarzach przedstawicieli władzy politycznej. Tak więc:
* nieprawdą jest, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2021 r. został wydany w celu zagwarantowania nadrzędności Konstytucji wobec prawa unijnego, ponieważ taka pozycja Konstytucji została wystarczająco utrwalona w dotychczasowym orzecznictwie Trybunału (w sprawach K 18/04, K 32/09, SK 45/09).
* nieprawdą jest, że sam wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2021 r. mieści się w ramach kompetencji Trybunału i jest zgodny z Konstytucją.
* nieprawdą jest, że prawo unijne i dotychczasowe orzecznictwo TSUE kwestionują czy naruszają nadrzędność Konstytucji w polskim porządku prawnym.
* nieprawdą jest, że TSUE wymaga od polskich sądów zaniechania przestrzegania i stosowania Konstytucji jako nadrzędnego prawa Rzeczypospolitej.
* nieprawdą jest, że stosowania przez polskie sądy prawa unijnego nie da się pogodzić ze stosowaniem przez nie Konstytucji.
* nieprawdą jest, że prawo Unii Europejskiej i orzecznictwo TSUE wkraczają w normowanie ustroju sądownictwa w Polsce, ponieważ obrona niezawisłości sędziowskiej nie należy do ustroju sądownictwa.
* nieprawdą jest, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2021 r. będzie w stanie wywołać inne skutki prawne niż wywieranie nacisku na działalność orzeczniczą polskich sędziów i grożenie im postępowaniem dyscyplinarnym.
* nieprawdą jest, że Trybunał Konstytucyjny ma kompetencje do badania zgodności orzeczeń TSUE z Konstytucją i decydowania o wybiórczym respektowaniu orzecznictwa TSUE przez Polskę jako państwo członkowskie.
* nieprawdą jest, że sądy konstytucyjne innych państw członkowskich w sprawach relacji między prawem krajowym a prawem unijnym wydawały wyroki podobne do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2021 r.
Stanisław Biernat
Teresa Dębowska-Romanowska
Kazimierz Działocha
Lech Garlicki
Mirosław Granat
Wojciech Hermeliński
Adam Jamróz
Stefan Jaworski
Leon Kieres
Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska
Wojciech Łączkowski
Ewa Łętowska
Marek Mazurkiewicz
Andrzej Mączyński
Janusz Niemcewicz
Małgorzata Pyziak-Szafnicka
Stanisław Rymar
Ferdynand Rymarz
Andrzej Rzepliński
Jerzy Stępień
Piotr Tuleja
Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz
Mirosław Wyrzykowski
Bohdan Zdziennicki
Andrzej Zoll
Marek Zubik
Komentarze
Pani Renata Lis przypomniała falandyzacja .
https://www.youtube.com/watch?v=0JK7Meq1oCs
Proszę to obejrzeć , to dotyczy pani dziwnych komentarzy.
Nieprawdą jest że PiS mówi prawdę !! ale prawdą jest że kłamie pan premier, prezydent,prezes !!!
Pytanie, które trzeba wreszcie publicznie zadać: Czy można być człowiekiem szczęśliwym i dumnym w kraju, w którym prawo tworzone przez obcych, będzie ponad prawem jakie daje tubylcom Konstytucja?
Zastanawiam się jak to możliwe , żeby 26 sędziów podpisało się z własnej woli pod czymś takim .
Pamiętam apel groźbę jednego z naj naj sędziego.
Dokładnie nie przytoczę treści ale była mowa co najmniej o sankcjach środowiskowych w stosunku do podejmujących współpracę z nowymi sędziami. Była to ogromna presja na potencjalnych sędziów, która nijak ma się do niezawisłości.
Ale weźmy sam tytuł ” 10 nieprawd”
Nieprawda to kłamstwo tak mniej więcej większość ludzi to rozumie.
Czyli czytać to należy
Kłamstwem jest, że nieprawdą jest… x 10
Czyli powrót do dawnej tradycji poprzedzającej rozbiory.
Wtedy to podczas uroczyście składanych w kościele przysięg sędziów trybunałów
ludzie krzyczeli ” Bójcież się Boga tak łżeć …”
Najdrożsi obecnie piłkarze ekstraklasy wg portalu Transfermarkt:
Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin) – 8 mln euro
Jakub Kamiński (Lech Poznań) – 6 mln euro
Luquinhas (Legia Warszawa) – 3,5 mln euro
Lubomir Satka (Lech Poznań) – 3 mln euro
Filip Mladenović (Legia Warszawa) – 2,5 mln euro
Igor Kharatin (Legia Warszawa) – 2,5 mln euro
Mateusz Żukowski (Lechia Gdańsk) – 2,5 mln euro
Mikael Ishak (Lech Poznań) – 2,5 mln euro
Ivi Lopez (Raków Częstochowa) – 2 mln euro
Filip Marchwiński (Lech Poznań) – 2 mln euro
Handel niewolnikami trwa i to nie przeszkadza humanistom europejskim. Niewolnicy nie protestują i nie podważają wyceny handlarzy niewolnikami.
Kierując się zasadami „wolnego handlu” suwerenne narody powinny domagać się stworzenia handlowej listy polityków i ich medialnych apologetów. Ich wartość rynkowa jest nieporównywalnie większa od niewolników uprawiających olimpijskie sporty. Po wycenie politycy powinni zostać wystawieni na sprzedaż. Taka wymiana rynkowa by dała prawdziwy obraz ich wartości. Dobre wzory daje fundacja przyznająca nagrodę Nobla. Ona doszła do perfekcji w ocenie politycznej „wartości rynkowej” laureatów.