Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog konserwatywny - Kolejna witryna oparta na WordPressie
Dzik

4.01.2019
piątek

Odstrzał wyborczy

4 stycznia 2019, piątek,

W styczniu mają zostać wymordowane wszystkie polskie dziki. Nazywa się to „skoordynowanym wielkoobszarowym zbiorowym polowaniem”. Informacje podał portal OKO.press na podstawie ujawnionych na fanpejdżu „Nasze Lasy” dokumentów Polskiego Związku Łowieckiego.

W 2018 r. wybito w Polsce jedną trzecią populacji dzików: 168 tys. PZŁ szacuje, że do końca lutego uda się wybić 210 tys. Do dzików wolno strzelać cały rok, także do ciężarnych loch i warchlaków. Podobno ma to pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń. Dane pokazują, że mimo wybijania dzików epidemia ASF się rozszerza. A naukowcy w walce z nią zamiast zabijania dzików zalecają bioasekurację i rzeczywisty nadzór weterynaryjny nad hodowlami świń. A więc z punktu widzenia walki z pomorem afrykańskim ta masowa eksterminacja dzików nie ma sensu. Domagają się jej jednak rolnicy, czyli elektorat PiS. Oni naciskają na ministra rolnictwa, który naciska na ministra środowiska. Sprawa jest czysto polityczna i nie ma związku ze zdrowym rozsądkiem. Nie mówiąc o humanitaryzmie.

Hodowcy świń wolą wybicie dzików od bioasekuracji i realnego dozoru weterynaryjnego własnych hodowli, bo bioasekuracja podniesie im koszty „produkcji”, zmuszając do inwestowania w zabezpieczenia sanitarne. A realna kontrola weterynaryjna mogłaby doprowadzić do zamknięcia części hodowli, w których świnie nie mają wymaganych prawem minimalnych warunków dobrostanu. Warunków i tak tragicznych, bo dla świni jest to powierzchnia zaledwie o 0,3 metra większa, niż wynosi długość jej ciała, nie wspominając o karmiących matkach, trzymanych w metalowych „futerałach”, w których w ogóle nie mogą się poruszać. A do tego dochodzi drastycznie zaniedbanie, przetrzymywanie zwierząt w niesprzątanym gnoju, od czego gniją im nogi. Albo na „rusztach”, na których nogi kaleczą.

ASF to zresztą pretekst. Rolnicy chcą wybicia dzików, bo niszczą im uprawy, a uzyskiwanie odszkodowań jest utrudnione, odkąd w kwietniu zeszłego roku obowiązek szacowania tych szkód przeszedł na gminy. Odszkodowania wypłacają Koła Łowieckie, więc myśliwi też wolą dziki wystrzelać, niż płacić za ich szkody.

No więc zamiast pilnować hodowli świń i grodzić uprawy, zarządza się eksterminację dzików. Wystrzeliwanie to never ending story, bo dziki migrują przez granice, a PiS nie postawi przeciw nim płotu, jak Trump przeciw Meksykanom.

PiS uczy się od Mao Zedonga, który w 1958 r. zarządził masowe wymordowanie wróbli: miały przeszkadzać w wielkim skoku gospodarczym i społecznym Chin Ludowych, bo zjadały ziarno przeznaczone dla ludzi. Do mordowania zaprzęgnięto cały naród. Strzelano z broni czy proc, ale przede wszystkim czyniono hałas. Ptaki bały się lądować i w końcu padały wyczerpane. Wtedy je dobijano.
Akcja się powiodła. Jej następstwem była plaga szarańczy i innych owadów niszczących plony, bo nie były już zjadane przez ptaki. To był jeden z powodów Wielkiego Głodu, który zabił w Chinach od 20 do 40 mln osób.

Jaki może być skutek wytępienia dzików w Polsce? Dziki ryją w ściółce, mieszając ją z ziemią, czym przyczyniają się do użyźniania lasu, a więc do urodzaju owoców leśnych. Zjadają larwy i owady, co chroni drzewa przed niektórymi pasożytami. Zjadają padlinę i drobne chore zwierzęta, dzięki czemu – jak podkreślają sami myśliwi – przyczyniają się do zmniejszania ryzyka szerzenia się chorób.

Dla wytępienia kornika drukarza PiS zarządził wycinkę Puszczy Białowieskiej. Też wbrew opiniom naukowców. Za to napełniając kasę Lasom Państwowym. Teraz, dla zaspokojenia oczekiwań elektoratu rolników, zarządza eksterminację dzików. Zarobią myśliwi: za dorosłego dzika 650 zł, za warchlaka – 300.

PiS kreuje się na obrońców zwierząt. Podniósł kary za znęcanie się nad zwierzętami. Tym akurat trudno było zrazić do siebie jakąś grupę wyborców. Chyba że inspektorzy weterynarii na serio zaczęliby badać warunki w hodowlach zwierząt, szczególnie gospodarskich – ale takich rozwiązań nie przewidziano. Przed wigilią „Wiadomości” TVP puściły materiał, w którym namawiano do przenoszenia kupionych karpi w foliówce z wodą. Pojawiają się tam też materiały o katowanych psach. PiS wniósł do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Właśnie – 3 stycznia – złożył do niego autopoprawkę wykreślającą przepisy dotyczące hodowli zwierząt futerkowych, uboju rytualnego, zwierząt w cyrkach oraz zakazu trzymania psów na uwięzi (jednak będzie lepiej: owa uwięź ma mieć minimum 5 metrów). Projekt koncentruje się na poprawie losu bezdomnych zwierząt, głównie psów i kotów. Posłowie PiS zachwalają nowelizację i obiecują, że zostanie uchwalona przed wyborami.

Elektorat będzie zadowolony, bo wielbicieli psów i kotów jest znacząco więcej niż obrońców zwierząt hodowanych na mięso, mleko czy futro. A także zwierząt dziko żyjących. A prezes siedzi sobie z kotem Czarusiem na kolanach, w poczuciu osiągnięcia dobrego kompromisu między interesem wyborczym PiS a własnym sumieniem.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Milutka Moja.Dziś na innej stronie pisałem w skrócie ,o tym co piszesz wyżej.Czyli mamy te same fale ,jakie ,łatwo domyśleć się.Une niszczył las piłami .Ale to drogo kosztuje.ZROBIą TO ŚWIETNIE ROBALE.I na tym polega geniusz WODZA I JEGO PODWŁADNYCH.A jeszcze jest wiele pomysłów do realizacji.Mao kazał wytapiać stal na podworkach a nasz Przewodziciel każe wytwarzać prąd pedałami rowerów ,w sytuacji gdy go zabraknie po upadku żródeł energii.A myśliwi maja bardzo złą opinię w narodzie.nO TO TERAZ IM SIĘ POLEPSZY.pROSZĘ ZAPYTAĆ KAPELANÓW KÓŁ ŁOWIECKICH I HODOWCĘ DANIEI, CO O TYM MYŚLĄ.ListoNosz Edzio przeganainy przez FErdynanda za złe listy ,na koniec serialu mówi -ALE JAJA.

 2. To straszne. Co możemy zrobić MY, którzy się na to nie godzimy. Ma pani jakiś sposób, podpowiedz? Ja chętnie coś zrobię, ale sama nie mam pomysłu. Mieszkam na prowincji, mam nadzieję, że to nie przeszkoda

 3. Z odwiedzin w Polsce pamiętam, że o dzika można było się potknąć – były wszędzie.
  Szanownej Gospodyni blogu polecam fraszkę bodaj że Sztaudyngiera:
  „Nawet gdy jest problem mały niech wam słowa wejdą w krew te
  lepiej nie przeginać pały, ani we wte ani we wte.”

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Znowu bezmyślni decydenci robią co chcą z nie swoimi osobistymi sprawami, czyli z Naszym dobrem narodowym, prawo tworzą pod siebie. Nie mogę spokojnie patrzeć na tą politykę PiSu, który ma za nic ochronę i profilaktykę oraz zdanie obywateli.

 6. Jestem myśliwym. Jestem przeciwny tej bezdusznej głupocie ( eksterminacji dzików) Nigdy nie strzeliłem i nie strzelę do żadnej lochy , nie tylko prowadzącej. Masowe polowania to rozprzestrzenianie sie ASF a nie jego ograniczenie. Depopulacja dzika nic nie da. W naszych warunkach nie da sie ich wybić do nogi . Wielu moich kolegów uważa podobnie. Proszę mi wierzyć wśród nas jest niewielu takich, którym obojętne do czego strzelają….Mamy swoja etykę. Ale pisowscy „ukochani przywódcy” zwasalizowali niezależne kiedyś stowarzyszenie PZŁ – teraz sami mu wybierają władze i określają ( przez ministra ) zadania….To tak jakby stowarzyszeniu graczy w golfa minister sportu narzucał ilość zaliczonych dołków….A my polujemy za swoje płacimy państwo tenutę za prawo do polowań, wciąż to my wypłacamy wszelkie odszkodowania za zniszczenia na polach. Setki „farmerów” kukurydze sieje na byle jakiej ziemi przy lasach, bez nawozów tylko po to żeby dziki to pobuchtowały Dopłatę dostaną z UE odszkodowanie od nas..żyć nie umierać… . sami „pasą” te dziki!!! NO ale tak już teraz mamy ze jak ci sie panie myśliwy rozkaz ministra nie podoba to wypisz się człowieku z PZŁ ale to znaczy – zrezygnuj z łowiectwa i oddaj swoją bron bo tylko w PZŁ można polować. i bron posiadać .. Że te polowania to tylko zaszkodzą uważają tez eksperci KE. Płoszone dziki będą sie bardziej przemieszczać uciekając zajmować nowe obszary….Czyli rozniosą chorobę… Ludzie za to jeszcze bardziej roznoszą ASF miedzy ogniskami choroby w gospodarstwach. Bio-asekuracja to dla naszych „farmerów” zbędny koszt. Tylko duże wielkotowarowe gospodarstwa tym sie przejmują a te małe roznoszą ASF w najlepsze… O tysiącach rozbitych słoików z mięsem czy po mięsie zabranych w drogę przez tirowców z Ukrainy i Litwy porzuconych na leśnych parkingach, będących dobrą karma dla dzikich zwierząt nie wspomnę. W tym całym śmietniku ASF może sie pięknie rozwijać… Dzik do chlewni nie wejdzie jeśli jest właściwie ogrodzona. Człowiek jeśli spełni wymogi higieniczne – ASF-u tam nie zawlecze.. Co tu dziki sa winne!

 7. „A prezes siedzi sobie z kotem Czarusiem na kolanach, w poczuciu osiągnięcia dobrego kompromisu między interesem wyborczym PiS a własnym sumieniem.”
  Czy kot Czaruś solidaryzuje się losem polskich dzików, czy też wyleniał na kolanach bojownika o prawo i sprawiedliwość ?