Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Blog Konserwatywny Ewy Siedleckiej - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog Konserwatywny Ewy Siedleckiej - Kolejna witryna oparta na WordPressie Blog Konserwatywny Ewy Siedleckiej - Kolejna witryna oparta na WordPressie

10.04.2018
wtorek

Obywatele zwyciężyli

10 kwietnia 2018, wtorek,

Nie dajcie sobie wmówić, że się nie da. Da się!

Obywatele RP zaczęli swój protest przeciw miesięcznicom w kilkanaście osób. Stawali z banerami na temat poszanowania konstytucji, wyśmiewani przez nie-PiS jako naiwni idealiści. Wyszydzani, znieważani i atakowani fizycznie przez niektórych uczestników smoleńskich pochodów. Szykanowani przez policję. Nic z tego miało nie wyjść. A wyszło!

Dziś ostatnia miesięcznica smoleńska. Od dawna nie były one oddawaniem hołdu ofiarom. Były kosztownymi, finansowanymi z publicznych pieniędzy partyjnymi wiecami. Miały cementować elektorat i podtrzymywać emocje wokół mitu zdrady i zbrodni bez kary. Rujnowały wspólnotę narodową, prowokując konflikt i podsycając nienawiść. Były też atrakcją turystyczną – jako jedyne takie zjawisko w Europe. Cudzoziemcy specjalnie planowali przyjazd do Warszawy tak, by trafić na miesięcznicę.

Początkiem końca było to, co miało zniszczyć opór Obywateli RP: prawo zabraniające protestowania przeciw miesięcznicom. Co można zrobić z bezprawnym prawem? Można je skarżyć do Trybunału Konstytucyjnego – jeśli normalnie działa. Jeśli mechanizmy państwa prawa nie działają, pozostaje obywatelskie nieposłuszeństwo. Obywatele RP zaczęli blokować miesięcznice, demonstracyjnie łamiąc prawo. Pokazywali, że mają moralne prawo przeciwstawiać się bezprawiu władzy. Protestowali własnymi ciałami: siadając na trasie przemarszu. Konsekwentnie, dziesiątego dnia każdego miesiąca, latem i zimą, na mrozie, w deszczu, w upale. Ponosili wszelkie konsekwencje: byli szarpani przez policję, wynoszeni, godzinami pozbawiani wolności w ramach „legitymowania”, karani 500-złotowymi mandatami.

Działali bez przemocy. Ich opór był konsekwentny, szczery. I niepolityczny. Był obywatelskim oporem przeciw władzy łamiącej konstytucję. Byli wiarygodni. I to sprawiło, że zaczęli się do kontrmiesięcznic przyłączać kolejni obywatele. I obywatelki, oczywiście, z piszącą te słowa (która za dwa tygodnie stanie przed sądem, wraz z kilkunastoma innymi obywatelami i obywatelkami, za blokowanie zeszłorocznej, czerwcowej miesięcznicy).

Obywatele RP doprowadzili do tego, że miesięcznice przestały być użytecznym narzędziem partyjnej propagandy. Stały się wstydem. Obnażyli ich zakłamanie i przemoc władzy, która za nimi stała. Widzieli to wyborcy PiS, którzy coraz mniej licznie stawiali się na kolejne miesięcznice. Tradycją stało się, że więcej było policjantów niż uczestników pochodu. A często więcej Obywateli RP z białymi różami (uznanymi przez prezesa Kaczyńskiego za symbol nienawiści) niż „smoleńskich”.

Zamknięcie przez prezesa PiS miesięcznic smoleńskich to zwycięstwo obywatelskiego oporu. Nie tylko symboliczne. Pokazuje, że wytrwałość daje jednak owoce.

Konstytucja sama się nie obroni. Nie ma armat. Ma obywateli, którzy są stroną umowy społecznej, jaką jest konstytucja, więc mają moralne i legalne prawo dopominać się o jej przestrzeganie.

Od obrony konstytucji są też sądy – trzecia władza. Obywatele RP swoim nieposłuszeństwem – łamaniem bezprawnego prawa – rozmyślnie wywołali sędziów do tablicy. Władza skierowała do sądów ok. tysiąca spraw przeciw nim. Nie tylko za blokowanie miesięcznic. Także np. za próby wejścia na teren Sejmu (nigdy, nawet za PRL, wchodzenie na teren Sejmu nie było zakazane!), co władza uznała za „naruszenie miru domowego marszałka Sejmu. Za dziesiątki różnych protestów, m.in. przeciwko przemarszom pod neofaszystowskimi i rasistowskimi hasłami. Sędziowie musieli zdecydować, czy karanie za to Obywateli RP jest zgodne z konstytucją.

Bywało różnie, ale koniec końców sądy zaczęły uwalniać ich od winy, powołując się bezpośrednio na konstytucję – tak jak nakazuje art. 8. Najsłynniejszy jest niedawny wyrok sędziego Łukasza Bilińskiego z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, który orzekł, że nie można Obywateli RP karać za blokowanie miesięcznic, bo miesięcznice nie są „zgromadzeniami” w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach. Są zamkniętymi imprezami, na których wstęp jest za zaproszeniem, a więc nie korzystają z ochrony prawnej należnej zgromadzeniom.

Obywatelom RP udało się uruchomić mechanizmy obrony konstytucji, które na początku rządów PiS się zacięły. Pokazali, że można być do bólu bezkompromisowym, i to wyłącznie własnym kosztem. Wobec ich postawy dla sędziów byłoby zawstydzające nie unieść ciężaru powinności orzekania w zgodzie z konstytucją.

Więc już nie dajmy sobie wmówić, że się nie da. To, czy się da, zależy od nas.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. Bardzo konkretny artykuł współbrzmiący z pani aktywnym działaniem.Szacunek dla pani i pani przyjaciół i znajomych,którzy czynnie uczestniczą w oporze przeciwko „zadufanym psujom” naszego kraju.

 2. ,,Działali bez przemocy” Taaaa. Szczególnie ten neandertal- tituszka z Łodzi tzw. ,,Farmazon”, bluzgający na kobietę, obrażający ją i grożący. Tacy to ,,Obywatele”

 3. Brawo! Byłem na paru akcjach ale niestety, z różnych względów, nie na tulu, na ilu powinienem był być. Przypomina mi to czasu komuny, gdy manifestowaliśmy nasz sprzeciw podczas obchodów róznych rocznic, było nas coraz mniej… Dziękuję!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Tak, tak…
  ‚Obywatele’ to święci na nasze trudne dni.

  Ale jakoś nie za bardzo mogę wykrzesać dla nich sympatię. Podobnie jak dla Wierzących w miesięcznicach. Gdy śledzę zmagania jedych i drugich, przypomina mi się wojna iracko-irańska: też jakoś nie za bardzo miałem ochotę kibicować i jednym i drugim…

 6. Ostatnia miesięcznica? Dzięki Bogu.

 7. wy się kurna tak nie cieszcie bo teraz będą tygodniówki…

 8. Protest Obywateli jest jak najbardziej polityczny! Nie ma się co wstydzić tego słowa- protest przeciwko nadużywaniu władzy i naginaniu prawa dla doraźnych potrzeb politycznych JEST polityczny.

 9. Przypadkowo, nie wiedząc o co chodzi oglądałem spotkanie pod krzyżem blisko Wawelu. Widziałem dziwnych nawiedzonych ludzi i było mi ich żal. Spytałem kogoś o co tu chodzi. Zostałem obrzucony wzburzonym i potępiającym spojrzeniem. Jak można nie wiedzieć?? Przypomniałem sobie jak w kilka dni po katastrofie samolotu przechodziłem na Krakowskim Przedmieściu obok krzyża /skromny drewniany, podobno nikt nie wie gdzie teraz jest/, tam miałem podobne wrażenie, podchodzono, modlono się a jednocześnie ogromna obstawa, płotki i policja.
  Miałem odruch złości jak w stanie wojennym.
  Tylko pytam.
  Czy Ci ludzie byli agresywni?- nie.
  Czy komuś przeszkadzali? – nie.
  Ale wtedy w Krakowie były grupki ludzi którym nie było obojętne, że ktoś się modli.
  To wzbudzało w nich agresję, to właśnie im przeszkadzało zachowanie modlących się.
  Obywatele RP zapomnieli na czym polega demokracja. To oni chcieli narzucić swoją wolę nawiedzonym katastrofą. To oni wzbudzali agresję i prowokowali.
  A pytam – co ich to obchodziło?
  A czy nasza kochana autorka też reagowała jak w Warszawie ktoś sikał na znicze?
  Czy nasza autorka zdaje sobie sprawę z tego, ze powyższym tekstem utożsamia się z agresorami, przyczynia się do multiplikowania podziałów społecznych.
  Pójdę dalej, utożsamia się z sikającym na znicze, jest po tej samej stronie co tamten.
  Kto mu dał prawo do demonstracji pogardy? On jest symbolem zwiększających się podziałów a autorka się od niego nie odcina. Odwraca kota ogonem.
  Niektórzy, niezbyt rozumnie wnikający w tekst, wiedzą teraz, że Obywatele RP to grupa zatroskanych o los Polski wolontariuszy którzy oddają życie za pokój i zgodę w Ojczyźnie.
  A „te wstrętne baby z miesięcznicy” przygotowują bojówki zbrojne.
  Nie wiem czemu ale skojarzył mi się brak dobrej jakości białka w pokarmach.
  A tak na poważnie, to błagam o łagodne traktowanie szaleństwa i walkę o zgodę społeczną.
  Proszę nie dawać pretekstu sąsiadom /tak jak Pani Róża/ do lekceważenia „Polaczków”.
  Proszę o rozumne łagodzenie sporów.
  Proszę o analityczne teksty -dlaczego i kto doprowadza do podziałów?
  Kto na tym zyskuje? Bo my, Polacy -nie.
  Przy okazji zaznaczam. Nie jestem nacjonalistą. Chciałbym tylko żyć w bezpiecznym
  naszym wspólnym Kraju, gdzie ludzie ustępują sobie drogę a kładący się szaleńcy
  nie muszą byś wynoszeni przez policję w celu uniknięcia zamieszek.